Прання
загрузка...
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Прання

Загалом це не проблема. Великі речі можна здати в пральню — вам їх повернуть сніжно-білими, накрохмаленими й відпрасованими. Бавовняні й лляні сорочки та блузи проходять у пральні обробку на спеціальному обладнанні й стають зовсім мов нові.
Якщо вам удасться виховати в собі навички охайного, ощадливого поводження з одягом і хатніми речами, клопотів з пранням буде набагато менше. Оберігайте одяг, особливо світлий, від зіткнення з брудом — рідше доведеться прати його. Вчасно міняйте білизну і старанно мийтеся — менше бруднитимуться комір, манжети светра, кофти. Мийте руки з милом і старанно ополіскуйте — тоді  рушник,   яким  витираєте їх,   не  бруднитиметься  так  швидко.
Особливо обережними треба бути в кухні. Адже трапляється іноді: страшенно поспішаєте, тільки й треба — засмажити яєшню і нагріти чаю. І що ж? Сковорода зашкварчала, стрільнула жиром, і зіпсовано «парадний» костюм. Отже, фартушок на кухні просто необхідний.
Інше обов'язкове правило: дотримуватись строків користування білизною, рушниками. Постіль треба міняти не рідше, як двічі на місяць (наволочки можна й щотижня), рушники — не тоді, коли вже помітно, що несвіжі, а значно раніше.
Загалом прати або чистити треба абсолютно все, що є в домі: покривала, штори, скатерті. Навіть шубу з чорного синтетичного хутра настає час нести в хімчистку, хоч на ній не видно плям.
І не варто збирати забагато речей для прання. Такі дрібниці, як панчохи, шкарпетки, труси, можна випрати ввечері. Поки чистите зуби і приймаєте душ перед сном, замочіть усе в теплій воді і мийним засобом, опісля прополощіть і повісьте сушитись. Тоді пранці не доведеться шукати щось у шафі.
Іноді доводиться прати позачергово. Скажімо, ви потрапили під дощ, кофтинка однаково мокра, а як висохне, на ній можуть уторитись плями. То вже краще випрати за всіма правилами.
Забагато вимог, надто складно? Що ж, читати книжку або слухати музику цікавіше, ніж хлюпотіти мильною водою, розпрасовувати складки, оборки... Бажаєте уникнути цього? Будь ласка. Вибираючи обнову,   подумайте і  про те,     якого  догляду    вимагатиме нова річ. Найпрактичніші трикотажні речі, особливо ті, що їх і прасувати не треба.
Однак зовсім позбутися цього клопоту не вдається, але перш ніж починати прати, необхідно вибрати мийний засіб.
їх надзвичайно багато, важко навіть зорієнтуватись. Нині люди так захоплюються синтетичними пральними засобами, що доводиться часом нагадувати: адже і просте господарче мило теж непогано пере, і до того ж воно дешеве... Жарти жартами, але мило, кальцинована сода, нашатирний спирт під час прання необхідні.
Побувавши в господарчому магазині, ви ознайомилися з різними пральними засобами й вибрали щось підходяще. Простіше взяти той, що позначений написом «Універсальний», наприклад, «Лотос», «Аеліта», «Конвалія», «Марічка» та інші.
Перш ніж користуватись пральним засобом, уважно прочитайте, що написано на упаковці. Щоб уникнути прикростей, старанно дотримуйтесь рекомендацій: у воді якої температури замочувати, на який час. Не варто порушувати й дози. Якщо засіб призначений для прання білих речей (у ньому є відбілювач), то для кольорових тканин він не годиться — вони поблякнуть. Пральні засоби для бавовни й льону містять соду, яка шкідливо діє на вовну й натуральний шовк. Так само й засоби, що містять біологічно активні речовини,— «Био-миг», «Фермент» тощо. Замочені в них бавовняні, лляні, синтетичні речі перуться гарно, а шовк і вовна можуть зіпсуватись. Шерстяні й шовкові речі періть в універсальних засобах, а ще краще — в спеціальних, таких, як «Каштан». Існують також спеціальні засоби для прання робочого одягу.
Інколи пральні засоби, особливо порошки, викликають подразнення слизових оболонок—ви чхаєте, кашляєте, течуть сльози з очей. Можуть утворитися пухирці на руках. Це алергія. Тут доречно нагадати, що господарче мило такої реакції не спричиняє. А загалом, навіть якщо немає ніяких хворобливих проявів, з пральним порошком треба поводитись обережно: сипати у воду, нахиляючи коробку якомога нижче, щоб він не розпорошувався в повітрі, не лишати відкритим. Доцільно віддавати перевагу пасті або рідині—їх, до речі, й дозувати легше. А коли маєте справу із засобами, що містять біологічно активні добавки, уникайте контакту з ними: комір, манжети намилюйте щіткою, а після замочування виймайте речі щипцями. І дуже старанно прополіскуйте.
А тепер починаємо прати. Спочатку сортуємо одяг, одночасно перевіряємо і витрушуємо кишені, стежимо, щоб не лишилося на чомусь брошки чи значка. Збираєтесь нести частину білизни до пральні — виверніть і повитрушуйте підодіяльники, наволочки.
Розкладіть посортовані речі на кілька купок: біла білизна, кольорова білизна (тепер ви побачите, чи зручно мати майки різних кольорів, адже кожну доведеться прати окремо), дуже забруднені речі — носовички, серветки, кухонні рушники. Останні треба попередньо замочити в теплій солоній воді, щоб легше було прати.
З верхнім одягом складніше. Бавовняні, лляні та синтетичні сорочки, блузи, сукні можна прати разом, якщо вони не надто яскравих кольорів і не линяють. Нові речі треба перевірити: коли линяють — прати окремо і пильнувати, щоб вони мокрими не стикалися з рештою речей, бо плями, які при цьому виникнуть, нічим не виводяться.
Деякі речі вимагають дуже обережного поводження, тому кожну обнову слід старанно оглянути й вивчити етикетку або спеціальну стрічку, прикріплену з вивороту. Якщо там зазначено, що прати не можна, значить, одяг належить віднести у хімчистку. Порушення цього правила веде до прикрих наслідків: деякі волокна збігаються, інші — безнадійно розтягуються. З цих причин не слід прати піджак, жакет, куртку або пальто: буває й так — підкладка розтягується, а верх — збігається, і після цього річ уже нікуди не годиться.
Окремо перуться вовняні речі, окремо — шовкові.
Шерстяні трикотажні речі, ажурні, а також тонкий натуральний шовк, крепдешин не можна прати в машині.
Простирадла, наволочки, рушники замочують у теплому мильному розчині за кілька годин до прання. Неприпустимо тримати замочену білизну довше, як півдоби. Замочену білизну прополощіть і в новому розчині періть у машині або поставте виварювати. Для цього господарче мило стругаєте на тонку стружку й розчиняєте в теплій воді або ж використовуєте один з пральних засобів, виваривши, прополощіть і, коли треба, відбіліть за допомогою засобу «Пермський», «Універсальний» тощо. Крохмалити можна готовим засобом, який є в продажу, або заварити крохмаль.
Кольорові речі виварювати не слід, щоб не полиняли. Однак коли майки, труси вже втратили колір, доцільно покип'ятити їх у розчині відбілювача — вони стануть білими. Синтетичні речі відбілюються у розчині «Інею».
Під час прання не лінуйтеся полоскати. Остання вода має бути зовсім прозорою. Особливо старанно виполіскуйте натільну білизну, бо рештки порошку часом викликають подразнення шкіри. Бавовняні, лляні речі яскравих кольорів наостанку прополощіть у підсоленій воді — щоб не линяли. А речі, які дуже линяють, і прати треба в солоній воді.
Викручені або віджаті в машині великі речі розпряміть, а тоді вішайте сушитись — щоб не були зібгані, бо важко буде прасувати. Блузи, сорочки, інший верхній одяг бажано після прання не викручувати, а відтиснути злегка воду, загорнувши в чистий рушник, і сушити    на плічках.  Речі,    які можуть    втратити  форму,    сушать розстеленими горизонтально. Виходить, що не можна збирати забагато речей для прання — десь же потім усе треба сушити!
Блузу, сукню з крепдешину, тонкого шовку періть обережно, не застосовуючи сили, не тріть, не мніть, а легенько перебирайте руками в розчині прального засобу. Так само — трикотажні речі, особливо ажурні.
Вовну періть і полощіть у воді однакової температури (ЗО— 40 °С). Якщо після прання в теплій воді занурите вовну в холодну воду — вона збіжиться. Не слід також надовго замочувати вовну й шовк.
Чимало мороки під час прання буває з комірами, манжетами. М'яти їх не слід, бо від цього деформується внутрішня прокладка, що надає їм форми. Тож комір або манжету треба розпрямляти на краю ванни і намилювати щіточкою (повздовжніми рухами). Так само слід намилювати низ спідниці, клапани кишень, інші забруднені місця. Користуйтесь при цьому рідким мийним засобом, пастою або спеціальним засобом, наприклад, «Драйесс».
Брюки, спідниці з комбінованих тканин (вовна з лавсаном, вовна з кримпленом тощо) гарно перуться, але їх ні в якому разі не слід викручувати. Акуратно повісьте — і потім вам майже не доведеться їх прасувати.
Робочий одяг, якщо немає спеціального засобу, періть у будь-якому універсальному. Мильний розчин треба міняти кілька разів, а плями усувати розчинниками.


 
загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить