Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Економічне і політичне становище Японії на початок новітньої історії

Економічне і політичне становище Японії на початок новітньої історії
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Економічне і політичне становище Японії на початок новітньої історії

Японія використала свою участь у Першій світовій війні на боці Антанти, щоб значно посилити свої економічні і зовнішньополітичні позиції. Вона захопила німецькі колонії на островах Тихого океану і орендні території в Китаї.
Під час війни, скориставшись сприятливими обставинами, Японія суттєво розширила збут своїх товарів у Азії, Африці, Латинській Америці. Вигідна торгівля принесла величезні прибутки концернам Міцуї, Міцубісі, Сумімото, Ясуда та ін. Так, капітал банку Міцуї за роки війни зріс у 5 разів, банку Сумімото - у 2 рази.
В 1914 р. золотий запас Японії оцінювався у 350 млн. ієн, в 1919 р. його вартість перевищила 2 млрд. ієн. Японія виступила кредитором країн Антанти і надала Англії, Франції та Росії (до Жовтневої революції) позики на суму 500 млн. ієн. Вона перетворилася на серйозного конкурента на світовому ринку для Великобританії та США.
Зросла економічна могутність японських монополій, які збагатилися за рахунок воєнних замовлень, а також дістали можливість розширити виробництво товарів для збуту за кордон. Валовий національний продукт за 1914-1919 pp. зріс у 5 разів, з 13 до 65 млн. ієн. Продукція японської текстильної промисловості по вартості збільшилась майже в 4,5 рази, машинобудування - в 5,5 рази, металургії - в 6 разів і т.д.
Незважаючи на економічне піднесення Японії внаслідок війни, народні маси країни переживали труднощі та зубожіння. Ціни на промислові товари підвищились на 120-300%, на продовольство -на 80-100%. Влітку 1918 р. в Японії відбулися «рисові бунти» -масові народні виступи проти росту цін на основний продукт харчування широких верств населення - рис. Загальна кількість їх учасників досягла 10 млн. чол. В них взяли участь робітники, селяни, ремісники, студенти. В 35 префектурах країни голодні люди громили рисові магазини, склади, будинки спекулянтів. Основною вимогою був продаж рису за доступними цінами. Почались сутички повсталих із поліцією та військами, які тривали два місяці. Народні виступи мали стихійний і неорганізований характер і зазнали поразки. Близько 8 тис. чол. постали перед судами і були засуджені до страти, до тривалих строків ув'язнення і каторжних робіт. Власті заборонили будь-які публікації на цю тему.
Безпосередньо після закінчення світової війни Японія намагалася закріпити свої здобутки. Паризька мирна конференція передала їй права на Каролінські, Маріанські і Маршаллові острови, що належали Німеччині, і на китайську провінцію Шаньдун.
Японія взяла активну участь в антирадянській інтервенції на Далекому Сході. Вона претендувала на російські території, на особливі права і привілеї в Росії. її розрахунки не виправдалися через поразку антирадянських сил.


 

You have no rights to post comments