Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Як готуватися до тестів ЗНО

Як готуватися до тестів ЗНО
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Як готуватися до тестів ЗНО

Цього літа я вперше здавав тести ЗНО, щоб поступити в універ на другу вищу. Після низки іспитів старого типу, коли спілкуєшся особисто з викладачем, сухе тестування сприймається як щось формальне і толком не визначальне твоїх знань. Розкажу про те, як варто готуватися до цих тестів максимально ефективно: підтримувати інтерес і не витрачати час даремно.

Як взагалі щось вчити

Коли я ще значився в ТНУ на фізичному факультеті, нам нерідко траплялися преподи, мало того що читають якийсь абсолютно нелюдський матан, так ще й вимагають знати багато його тонкощі, як ніби це єдиний наш предмет. Була літня сесія і ми мали здавати квантову механіку, протягом семестру нам читав її один літній, колись там заслужений і досить гордий препод. Він щиро дивувався, коли ми підходили до нього з чистими аркушами для відповіді і говорили "ставте мені двійку, я зараз нічого не здам". Ситуація була неприємна, більшість навіть не представляло як витягнути цей іспит на трієчку.

Перездачу призначили через тижнів півтора, що саме по собі замало, та й інші іспити ніхто заради квант.меха переносити не збирався. Я добре запам'ятав, як знайшов важку пошарпану книжку з цієї квантовій механіці і вирішив просто її прочитати за кілька вечорів. Якийсь час вся ця каша з формул і пояснень взагалі жодного уявлення про предмет не давала, читав я спеціально побіжно і не роблячи ніяких записів. У середині книги була невелика голова, яка все раптово перевернула - в ній розповідалося про пару ключових понять квантової механіки: p і q, квантовий імпульс і координати, якщо не плутаю. Коли я дочитав цю главу я зрозумів, що читати мені більше нічого не треба, пару днів я просто виписував формули, вже розуміючи для чого вони потрібні. Все стало настільки гранично ясно і очевидно, що на перездачі у вісім ранку я легко "відбивався" від препода, що вимагає виписувати на дошці формулу за формулою. Зрозуміло, це була п'ятірка і заздрість одногрупників, яким за щастя було отримати хоча б трійку. Так, в той час я нерідко здавав складне добре, а просте довго і абияк.

Пізніше я ще не раз зустрічав цю ідею: читати все підряд по теми не вдаючись і не перечитуючи, поки не зрозумієш, що знаєш достатньо.

З чого почати

На цьому тестуванні мені допомагали далеко не досвід складання іспитів, минуле освіту або там доступність матеріалів. Найбільше мені допомагав пофігізм. Правда, було просто плювати як і що я здам. Набираю бали - все ясно: навчання, інше життя. Чи не набираю - знову цей простір, роблю що хочу і напевно знаю, що якщо буде ще одна спроба здати ці тести, я наберу майже максимум балів.

Спеціально для тих, кому треба "обов'язково надійти в цьому році, щоб не втратити рік": роки зазвичай втрачають до і після цього віку, причому легко і не турбуючись. А відразу після школи настає відмінний час щоб знайти хорошу роботу або ж щось вивчити самому, або просто круто відпочити. Шліть всіх, хто квапить вас чинити, яке по суті їх справа? Так, і краще на час забудьте про всякі надходженнях і для чого ви тестуєтеся, вище будуть результати.

Підготовчі курси

Перед першим надходженням вони у мене були, звичайно. Півроку без вихідних і як велика радість посидіти вдома і просто щось вдіяти крім цього навчання та вирішення завдань. Зараз, перед другим надходженням, мені вистачало розваг і без цього - ні про які курсах я і думати не міг.

Вирішувати все одно вам: йти на ці підготовчі курси чи ні. Вони віднімають багато часу, але дають знання і мотивують вчитися самому (універскіе преподи тут по всьому обходять шкільних вчителів). Дізнаєтеся до того ж де у ВУЗі їдальня і сортир, буде перевага. Але і без курсів зараз легко все здати - вже адже здають тести, а не іспити - про цю легкості я якраз зараз і розповідаю.

Супершвидка підготовка до ЗНО

Ключова формула до швидкої підготовки та демонстрації хороших знань: факти + інтерес. Навряд чи одному мені так пощастило, що цікавлять багато напрямків відразу. Навряд чи тільки у мене є інтернет. Загалом, готувався я так.

Тести йшли з інтервалом у тиждень-півтора, при цьому я встигав працювати стандартну сорокагодинну тиждень і робити ще всякі побічні дрібниці. Так що для підготовки довелося виділяти все доступне час та навчання заповнювала собою всі доступні частини дня. Обидва доданків формули я успішно знайшов для себе на Вікіпедії (ви цілком можете знайти де-небудь ще) - матеріал стиснутий, структурований, читається легко, так само легко коспектіруется і запам'ятовується. При цьому "води" наскільки мало, що не занудьгували і не будеш шкодувати про витрачений даремно часу. Дуже зручно стрибати із пов'язаних з темою посиланнях, добираючи шматки матеріалу.

Важливо знати, що саме треба читати і в якому обсязі. Для цього йдемо на сайт Центру незалежного оцінювання і викачуємо приблизні варіанти завдань. У цьому році їх було дві версії: з 60 завдань (максимально близька до реальних завдань на тестах) і збірник за темами з 300-400 завдань. Ці ж приклади часто викладає ВУЗ у себе на сайті. Я виписував всі ключові теми тесту на папір і вже по них шукав потрібні статті на Вікі.

Підготовка до ЗНОКонспектіруйте тільки якщо для цього вистачає часу, ніхто над вами тут не стоїть і не змушує. У мене йшло по 5-7 стандартних листів на предмет, і то там були в основному схеми і стрілки зв'язків між поняттями. Важливо трохи краще вникнути саме у взаємозв'язку і відносини, тому що багато завдання в тестах якраз про послідовність або відповідно чогось навчитися.

Деталі: коротко про кожен предмет

Українська мова та література - у тесті приблизно порівну того й іншого. Якщо у вас на хорошому рівні володіння російською мовою, проблем буде небагато. Я повторив різні рідкісні правила, в основному пунктуації. Є завдання на розуміння змісту слів, вони будуть складні тим, хто вчив українську за випусками новин або газетам, як це було у мене. Були завдання на розуміння змісту тексту. Я до того, що багато чого тут не вивчиш.

З літературою питання інше і у мене дуже багато часу пішло на читання стислих переказів. Це відмінна річ щоб вникнути в зміст твору і запам'ятати імена персонажів - на тестах обов'язково знадобиться. Стислі перекази бувають на пару сторінок, а бувають на пару вечорів - вибирайте коротший. У будь-якому випадку це простіше, ніж заздалегідь знайомитися з усім пластом української літератури. Мені було цікаво дізнатися про що ж йшлося на уроках пару останніх років школи.Билі відверто ідіотські питання, на які навіть наші батьки не дадуть відповідь: зіставити прізвища нікому не відомих діячів 20-го століття з видом їх діяльності.

Біологія виявилася самим приємним предметом. Спочатку я планував здавати хімію і навіть прочитав пару книжок для підготовки. Але без підготовчих курсів запам'ятати і засвоїти її складно (тут-то вони і можуть вам допомогти). Біологія в тестах охоплює всю шкільну програму і будьте готові дізнатися або освіжити в пам'яті все, від комах і кільчастих хробаків до анатомії людини і різних біогеоценозів та навчаннях про біосферу. Воно не так страшно як може здатися, у Віки все досить цікаво і зрозуміло. Я навіть якось запам'ятав таксономічну ієрархію для рослин (класи, підкласи і т.п.) і правильно відповів на пару питань про це.

Історія України - тести ЗНОІсторія України по тестах ЗНО виявилася настільки заплутаною, я не міг уявити, скільки можна набрати деталей і дрібниць для завдань, особливо в районі 1917 року. Найоб'ємніший з фактичного матеріалу предмет. Чесно, поки готувався, чекав з нетерпінням, коли все це вже закінчиться. Київська Русь, період роздробленості, Річ Посполита та Велике Князівство Литовське, Гетьманщина - це навіть менше половини всього обсягу. Щоб вникнути в деталі рекомендую заодно прочитати історію Польщі, Білорусії та СРСР додачу. Була пара питань з новітньої історії аж до правління Ющенка. Коротше кажучи, потрібно бути істинним фанатом, щоб все це сприймати і глибоко вивчати.


Висновок

Приємно бачити, що для бажаючих по-справжньому вивчити який-небудь предмет є цілком адекватні методи оцінювання знань. Я був помітно обмежений за часом, але якби витратив на 2-3 дні більше на кожен предмет при підготовці, здав би на 10-20 балів вище. Фактично, я б максимально наблизився до 190-200 балам - це абсолютно нескладно. Мене дуже здивувало як мало людей набрало максимум балів при всій доступності курсів і різних приватних репетиторів. Якщо ви хочете отримати 160-180 балів, вам буде досить описаного вище методу: швидко ввібрати побільше фактичної та цікавої інформації з предмета і тут же викласти її на тесті.

Нагадую: при підготовці поєднуйте фактичну інформацію з простим інтересом. Пам'ятайте, що ви читаєте те, що вам дійсно потрібно (сподіваюся що так). Якщо починається недолік фактів, перейдіть на яку-небудь книгу і прочитайте пару глав. Якщо ж відчуваєте, що падає інтерес, можете почитати по темі якісь новини чи прості ненапружуваних статті - справа особиста.


 

You have no rights to post comments