Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Класифікація тероризму

Класифікація тероризму
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Класифікація тероризму

Тероризм ділиться:
на міжнародний (угрупування терориста №1 Усами Бен Ладена "Аль Каїда") і внутрішній, такий, що не виходить за межі однієї держави (ІРА діє тільки на території Великобританії).
державний (діяльність угрупувань направлена на залякування населення з метою дестабілізації політичного режиму. Прикладом може служити діяльність баскої терористичної організації ЕТА.) і недержавний (діяльність терористів направлена на залякування населення. Прикладом може служити діяльність італійський "червоних бригад".)
ультраправий (залякування громадян держави), етнічний (направлений проти певних етнічних груп) і ультралівий (головна мета - насильницьке скидання капіталізму.)
соціальний, ідеологічний і етичний.
тероризм пригноблюваних етнічних меншин, тероризм індивідів і груп осіб по політичних мотивах з метою зміни політичного режиму, тероризм національно-визвольного руху.
За версією вітчизняних філософів Ільчикова і Заменової існують наступні види тероризму:
1) революційний і контрреволюційний
2) субверсивний (направлений на дестабілізацію політичної системи) і репресивний (пов'язаний з придушенням народних виступів)
3) фізичний і духовний
4) селективний (індивідуальні теракти) і "сліпий" (проти невизначеного кола осіб)
5) провокаційний (властивий сьогоднішньому тероризму)
6) превентивний (здійснюється спецслужбами)
7) військовий
8) кримінальний (злочинність виходить з-під контролю правоохоронних органів)
9) як самостійний вигляд виділяють тероризм, який здійснюється за допомогою держав, що підтримують міжнародний тероризм. Такими вважаються: Сірія, Лівія, Йорданія, Ірак, Ліван, Судан, Афганістан, Куба.
Також умовно за територіальною ознакою можна розділити тероризм на Західноєвропейський, Американський, Латиноамериканський, Близькосхідний, Африканський, Азіатський і Російський.
Особливості Західноєвропейського тероризму: (Північна Ірландія, Басконія, Каталонія, Корсика, Фландрія, Фарерські острови)
1) наявність глибокого історичного коріння
2) різноманітність терористичної діяльності
3) інтернаціоналізація терористичної діяльності
Особливості Латиноамериканського тероризму: (Перу, Колумбія, Венесуела)
1) відсутність глибокого історичного коріння
2) протистояння "лівих" і "правих" угрупувань
3) небезпека переростання терористичних дій в громадянську війну
Особливості Близькосхідного тероризму: (Курдистан, Таджикистан, Пакистан, Південний Йомен, Палестина, Алжир)
1) найбільш давня історична традиція (у 1896 році відбувся перший теракт, в якому захопили заручників - безневинних людей. Терористи зажадали виконання ряду політичних вимог, загрожуючи інакше розправитися із заручниками. Справа відбувалася в Стамбулі, в Оттоманському банку. Терористами була група вірменських "революціонерів". Власті і не думали виконувати їх вимоги, тим самим вони принесли в жертву більше сотні безневинних людей.)
2) активізація терористичної діяльності в даний час
3) синтез релігійного і національного протистояння
4) підтримка терористичних організацій поряд держав регіону
Особливості Азіатського тероризму: (індійські штати Джамму і Кашмір; Пенджаб, Північна Шрі-Ланка, Південні Філіппіни, Індонезія, Тибет)
1) конфлікти зародилися в доколоніальні часи, але загострилися після отримання країнами незалежності
2) вогнища конфліктів відрізняються великою кількістю жертв, у тому числі і серед мирного населення
Особливості Африканського тероризму: (Південний Судан, Ангола, Сомалі, ЮАР)
1) менша, ніж в Азії, ступінь сформованості сепаратистських рухів, що позначається на їх активності
2) більшість африканських етносів знаходяться на племінній стадії розвитку
3) невиправдана тваринна жорстокість
Особливості Американського тероризму:
1) наявність нетривалої історії
2) широкий спектр терористичних угрупувань
3) виникнення внутрішнього тероризму з боку "середнього" американця (теракт громадянина США Тімотті Маквея, який в 1995 році з метою викликати революцію в країні висадив адміністративну будівлю в Оклахомі. Підсумок - 168 потерпілих.)
4) ухвалення властями негайних, жорстких у відповідь заходів
Особливості Російського тероризму: (включаючи східно-європейский: Чечня, Татарстан, Придністров'я, Абхазія, Південна Осетія)
1) наявність тривалої історії (діяльність організації "Народна воля", серія замахів і вбивство царя Олександра другого в 1881 році.)
2) наявність світового спектру
3) різна оцінка терористичної діяльності різними шарами суспільства
4) "змішаний" характер дій терористів
5) велика тривалість боротьби з терористичними угрупуваннями
Також необхідно розмежовувати поняття "тероризм", "бандитизм", "диверсія".
Бандитизм - це організація озброєних банд з метою нападу на підприємства, установи, організації, або окремих осіб, а рівна участь в таких бандах (ознаки бандитизму: наявність озброєної групи людей - банди; напад - основний вид діяльності; головна мета - заволодіння матеріальними благами).
Диверсія завжди закінчена у момент спричинення шкоди, складову матеріальний збиток.
Найгучніші терористичні акти останнього десятиліття:
1) 11 вересня 2001 року;
2) "Норд - Ост" - 23-26 жовтня 2002 року;
3) Вибух дискотеки на острові Балі - 12 жовтня 2002 року;
4) Захоплення лікарні в Будьоновську - 9 січня 1996 року;
5) Вибухи житлових будинків в Москві на вулиці Гурьянова і Каширському шосе (9, 13 вересня 1999 року).
Всі заходи, направлені на боротьбу з тероризмом умовно можна розділити на силові і правові, зовнішні і внутрішні. Основна більшість країн вважають за краще боротися з тероризмом виключно силовими методами. Якщо врахувати, що боротьба з тероризмом продовжується протягом 30 років, то можна зробити висновок про їх малу ефективність. Силовими методами борються не з тероризмом, а з його проявами. Потрібно пам'ятати, що тероризм - це завжди реакція суспільства на певні події.
Внутрішніми називаються заходи, направлені на попередження терактів. Якраз вони є найбільш ефективними. Теракт простіше попередити, чим потім боротися з його наслідками. Передбачити, де буде завданий наступного удару практично неможливо. Тому одержати своєчасну інформацію про підготовлюваний теракт спецслужбам достатньо важко. Просочування інформації у терористів відбувається украй рідко, а із зрадниками вони обходяться особливо жорстоко.(Хоча якийсь час назад, в ЗМІ проходила інформація про те, що спецслужби США (а саме ФБР) знали про підготовлюваних 11 вересня терактах, але не зможи або не встигли нічого зробити).
Зовнішні заходи по боротьбі з тероризмом включають, по-перше, ухвалення спеціальних антитерористичних законів, взаємодія держав, що борються з тероризмом. По-друге, чинення економічного тиску на країни, що подають підтримку міжнародному тероризму (до таких відносять Сірію, Лівію, Йорданію, Ірак, Ліван, Кубу, Судан і Афганістан).
Найбільш ефективним є синтез правових і силових заходів. Відносно терористичних угрупувань необхідно застосовувати жорсткі силові методи, аж до фізичного знищення терористів. Не можна забувати і про важливість регулювання правового законодавства. Паралельно повинна вестися боротьба з причинами виникнення.
Основні причини виникнення тероризму можна розділити на політичні, соціально-економічні, економічні і релігійні, духовні.
Серед політичних причин виникнення тероризму головною є політична нестабільність. За статистикою саме в період політичної нестабільності різко зростає число терористичних актів. Також важливими політичними причинами виникнення тероризму можна вважати: недолік заходів  тих, що приймаються у всьому світі по забезпеченню безпеки населення (нерідко що проводяться з кричущими порушеннями законодавства), які буквально провокують терористів; вплив на суспільну свідомість  тоталітарних, диктаторських  правових режимів (наприклад, режим талібів в Афганістані); одвічний конфлікт Заходу і Сходу, в якому тероризм є найбільш ефективним і дієвим способом ведення боротьби (перш за все це відноситься на схід).
Якщо розглядати соціально-економічні причини, то основною причиною можна вважати низький рівень життя в країні. Людині легше зважитися на здійснення терористичного акту, якщо він вільний від відчуття власності. Тероризм дає можливість людині заробити гроші, причому гроші чималі. В умовах сучасного життя в Росії, масового закриття промислових підприємств, постійного зростання цін, інфляції і безробіття, тероризм стає часом єдиним способом запрацювати собі грошей на гідне існування. Кожна людина, що йде на теракт, знає, що у разі смерті про його сім'ю поклопочуться.
Економічні. Тероризм сьогодні - це бізнес, здатний приносити своїм організаторам чималий дохід, який може бути порівнянний з доходами від нафтобізнесу. Торгівля зброєю, наркотиками, заручниками дозволяє одержувати величезні прибутки. Для прикладу візьмемо фінансування чеченських бойовиків. До них в основному гроші поступають з Саудівської Аравії або ОАЭ. Там абсолютно легально в магазинах і на ринках встановлені урни для пожертвувань, призначених чеченським "мусульманам", що борються за свободу. По телебаченню регулярно демонструються відеозаписи, на яких бойовики, перевдягнуті у форму російських солдатів, вбивають і грабують мирних жителів. Після цього йдуть заклики активніше здавати пожертвування для того, щоб бойовики (вони підносяться як боротьби за свободу) змогли вигнати ненависні російські війська. Щорічно вдається зібрати приблизно 40 мільйонів доларів. З них ка Чечні доходить тільки 5-6 мільйонів. Інші осідають по дорозі в різних організаціях і фондах.
Релігійні. В даний час існують релігійні течії, що пропагують насильство. Найпоширенішим з них є ваххабізм (радикальний перебіг ісламу. Бере свій початок в 18 столітті в Саудівській Аравії. Засновником є Ібн Абдаль Вахаб. Саме він визначив головних ворогів справжніх мусульман - це іудеї і християни. З ними слід вести війну - джихад. Всі, хто не слідують шаріату, заслуговують на смерть. Також є ще одна цікава думка: іслам молодше за християнство на 8 століть. Означає, у мусульман зараз йде приблизно 13 вік. Якщо провести паралель з Європою, то в 13 столітті там панували інквізиція, а по суті це та ж боротьба з невірними. Коран заперечує насильство. Заповідь "не убий" є і в ісламі. В більшості випадків терористи лише прикривають свої дійсні наміри релігійними гаслами.
Духовні. Важливими духовними причинами виникнення тероризму є: криза сучасного суспільства, спотворення правових і загальнолюдських цінностей. Наприклад, в деяких країнах Сходу дітей виховують під гаслами тероризму, з дитинства виховують у людини, а значить і суспільства, преклоніння перед фізичною, а не духовною силою.


 

You have no rights to post comments