Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Психологія натовпу

Психологія натовпу
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Психологія натовпу

Натовп – скупчення неорганізованих людей, яке особливо небезпечне в умовах обмеженого простору або скупченості.

Все злякалися, і я злякався. Всі побігли, і я побіг – Так через деякий час виражають свої відчуття учасники панічної втечі.

Чим з менш вихованих людей складається натовп, тим руйнівніша стихія натовпу. Відомий французький соціолог і психолог XIX століття Г. Лебон писав: «Хоч якими були б індивіди, хоч яким був би їх спосіб життя, заняття, характер, розум, одного їх перетворення в натовп досить, щоб сформувалася свого роду колективна душа, що примушує їх відчувати, думати і діяти зовсім інакше, ніж думав би, діяв і відчував кожний з них окремо».
У психології і соціології прийнято розрізняти чотири основні різновиди натовпу:
1.    Випадковий натовп – це група людей, чию увагу привернула яка-небудь надзвичайна подія, скажімо, дорожньо-транспортна пригода.
2.    Експресивний натовп – створюється з людей, об'єднаних прагненням спільно виразити свої відчуття – радість, горе, протест, солідарність і т.д. Наприклад, весілля, похорони, мітинги.
3.    Конвенційний натовп – люди, яких об'єднує не тільки цікавість до масової дії, але і готовність реагувати на неї, згідно певних ритуалів і норм, які не мають офіційного характеру, а виникають як би за домовленістю – конвенцією (від лат. – договір). Наприклад, учасники масових розваг, глядачі на стадіоні або в концертному залі.
4.    Діючий натовп – підрозділяється на:
a.    агресивний натовп – самосуд розгніваного натовпу над спійманим на гарячому злочинцем;
b.    панічний натовп – масова втеча людей від несподіваної небезпеки;
c.    корисливий натовп – дії людей завжди націлені на оволодіння якими-небудь цінностями або благами. Зіткнення за місце в транспорті або за дефіцитом.
d.    повстанський натовп – натовп, дії якого обумовлені справедливим обуренням проти властей, їх утиску і свавілля. Такий натовп здатний змести навіть організовані озброєні сили.

Загальні риси натовпу

Перша – на відміну від інших соціальних формувань (таких, як трудовий колектив), існує впродовж короткого часу і тому не встигає розділитися по певних симпатіях, інтересах і виконавчих функціях.
Друга – люди в натовпі перебувають на малій відстані один від одного, що дає їм можливість підтримувати між собою зоровий і слуховий контакти, постійно одержуючи інформацію про реакцію один одного на зовнішні стимули (слова оратора).
Охоплений загальним настроєм і відчуваючи свою силу, натовп швидко змінює характер і напрям дій. Щоб передбачати оборот подій, наперед необхідно знати, які зміни відбуваються з людською психікою в натовпі.

Психіка в натовпі

-    У натовпі те особливе і неповторне, що є в кожному з нас, відходить на задній план.
-    Натовп здатний бути чутливим барометром корінних інтересів багатотисячних колективів, цілих класів і націй, одночасно залишаючись глухим до інтересів окремої особи.
-    Втративши індивідуальність (на рівні підсвідомості), люди починають однаково думати, схильні до однакових (єдиних) рішень; стають як би однією істотою владною і авторитарною.
-    Поступившись індивідуальністю, люди натомість одержують психологічну, а іноді і фізичну, захищеність, якої їм не вистачає.
-    Натовп створює відчуття непереможної сили і викликає відчуття безвідповідальності, безкарності, вседозволеності.


 

You have no rights to post comments