Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Статус української мови в Україні

Статус української мови в Україні
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Статус української мови в Україні

Украї́нська мо́ва – мова, поширена у Південносхідній Європі, у Північному Причорномор’ї, належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної родини.
Українською мовою говорять в Україні, прикордонних територіях сусідніх країн, де здавна мешкають українці, а також у країнах, куди свого часу виїхала значна кількість українців (українська діаспора).
У 90-х р.р. XX ст. українська мова стала єдиною державною мовою в Україні та однією з трьох офіційних мов у Придністров’ї. До цього майже 300 років українська мова заборонялася, піддавалася репресіям або не мала повноправного державного статусу в тих країнах, де складу яких входили українські землі.
Українська мова виділилася з праслов’янської мови у VI – VII ст. Літературна мова на основі народної розмовної мови існує від XVIII ст.
Деформованість мовної ситуації в Україні
На існуючу деформованість мовної ситуації в Україні вказує співвідношення носіїв української і російської мов, що не відповідає співвідношенню етнічних українців і росіян на її території. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року українці становлять 77,8 % населення України, тоді як українську мову визнало рідною лише 67,5 %.
Як показало всеукраїнське опитування Інституту соціології НАН України, у 2005 році:
•    українську мову вважали рідною лише 64,3 % населення,
•    російську 34,4 %,
•    іншу — 1,5 %.
Мовою спілкування дорослого населення в родинній сфері були:
•    переважно українська — 41,8 %,
•    переважно російська — 36,4 %,
•    обидві мови (залежно від обставин) — 21,6 %.
Річний тираж журналів та інших періодичних видань українською мовою у 2004 році склав 28 % від загальної кількості, тоді як ще в 1995 р. складав 70 % (для російськомовних видань ці цифри навпаки зростають з 18 % до 64 %). На книжковому ринку України переважають російськомовні видання. За даними Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, більшість книжок, що їх реалізують в Україні, вийшли друком в Росії.

Використання української мови в Києві
Опитування, проведене групою вчених у 2000 році, показало, що російська мова найчастіше використовується 52,5% киян, українська є головною мовою спілкувіння для 14,8% мешканців Києва. Обидві мови, відповідно до обставин, використовують 32% киян.
Молоді кияни віком до 30 років використовують мови таким чином : 65% переважно російську мову (для осіб віком понад 40 років це - 53%), 6% переважно українську (30% для осіб віком понад 40 років), 28% обидві мови залежно від соціального контексту. 74% молодих киян визнають необхідність сприяння поширенню української мови в суспільстві, але лише 30% вважає українську мову «престижною» (російська є «престижною» для 55% молоді Києва .
Використання української мови у Львові
За даними опитування громадської думки у грудні 2000 р., 79% львів'ян послуговується в приватному спілкуванні українською мовою, 20% — російською (за національним складом 85 відсотків мешканців міста є українцями, 12% — росіянами).
Українська мова в Донецьку
У 2010—2011 учбовому році в Донецьку українською мовою отримуватимуть освіту чверть школярів, дошкільну освіту — половина дітей. З українською мовою навчання в Донецьку продовжать функціонування 34 школи, 711 класів, 51 дошкільний навчальний заклад і 162 групи.


 

You have no rights to post comments