Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Інвестиційні фонди та ПІФ

Інвестиційні фонди та ПІФ
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Інвестиційні фонди та ПІФ

Дохідність фондів залежить від інвестиційної стратегії, обраної КУА (компанії по управлінню активами): агресивної, збалансованої чи консервативної.
Агресивна стратегія обіцяє інвесторові максимальний дохід (від 50% річних), але при цьому досить високий ризик втратити всі гроші (і вкладені, і зароблені). Фонди з такою стратегією більшу частину коштів вкладають в акції - найбільш високодохідний і ризиковий інвестиційний інструмент. Збалансована стратегія приносить меншу дохідність - 25-30% річних. Такі фонди частину коштів вкладають в акції, частину - в облігації і депозити з низькими ризиками. Консервативна стратегія дозволяє отримати дохідність трохи вище ставки за депозитами, зате ризик цих інвестицій практично зводиться до нуля. Фонди з такою стратегією вкладають в найбільш надійні папери - державні, муніципальні та корпоративні облігації.

ПІФи різняться не тільки рівнем ризику і прибутковості, але і ліквідністю паїв. Клієнти відкритих фондів можуть у будь-який момент повернути компанії з управління активами свій інвест-сертификат і отримати вкладені гроші плюс дохід. Інтервальні фонди надають інвесторам таку можливість періодично - зазвичай не рідше одного разу на три місяці (деякі фонди «відкриваються» для інвесторів раз на рік).
В закритий фонд вкладають гроші на 3-5 років, і в цей період інвестор не може продати свій пай керуючому фондом. Вкладникам, що бажають вийти із закритого фонду, доводиться продавати папери на фондовій біржі (багато фондів виводять свої ін вест-сертифікати на вторинний ринок). Правда, інвестори при продажу паїв до закінчення роботи фонду втрачають у дохідності: в період зростання біржового ринку дисконт до поточної ціни сертифіката (з урахуванням дохідності) становитиме 2-5%, при падінні котирувань на біржі - 7-8%.

Відкриті фонди інвестують вкрай обережно й дотримуються консервативної або помірної стратегії, вкладаючи у найліквідніші цінні папери й активи. Така стратегія пов'язана з тим, що відкриті фонди зобов'язані викуповувати паї своїх вкладників на першу їх вимогу.

Згідно з нормами українського законодавства відкриті ПІФи є виключно диверсифікованими, тобто портфель таких фондів складається з різнорідних активів: акцій і облігацій українських підприємств, облігацій внутрішньої держпозики та муніципальних, банківських металів і депозитів. У корпоративних облігаціях і на депозитах відкриті фонди тримають до 40-50% активів. В акції вони мають право інвестувати не більше 40% коштів.
Відкриті ПІФ вигідні ще й тим, що ризик маніпуляцій керуючої компанії з вартістю паїв невеликий. У відкритих фондах вартість активів перераховують щодня. Керуючі інтервальних фондів і закритих можуть занизити вартість чистих активів перед викупом сертифікатів і, навпаки, завищити під час роботи фонду.

Але при всіх плюсах відкритих ПІФів закриті серед інвесторів значно популярніші і причин тому кілька.
Закриті ПІФи привабливі як інструмент для інвестицій. Такі фонди можуть бути недиверсифікованими і формувати свій портфель тільки з акцій компаній, а також вкладати у цінні папери, що не котируються на біржах, нерухомість, венчурні проекти, здійснювати прямі інвестиції. За прогнозами аналітиків, український фондовий ринок буде рости ще як мінімум 1,5-2 року. У цей період середньорічна доходність закритих фондів нижче 50% не впаде.

Закриті фонди часто створюють для мінімізації оподаткування. Такі ПІФи на законодавчому рівні звільнені від сплати податку на прибуток за умови реінвестування доходу. Інвестори платять податки тільки після припинення діяльності фонду. З моменту відкриття і до закриття - легальні податкові канікули. Гроші населення такі ПІФи практично не залучають. З більш ніж 650 зареєстрованих ПІФів 80% припадає на закриті інститути спільного інвестування.
Бізнес журнал "Bizkiev.com" - Зараз приблизно 300 компаній, що управляють з них тільки 1/6 працюють з коштами населення.

Важливо також відзначити, що заявлений високий відсоток прибутковості інвестиційних фондів різко знижується після оплати комісій та податків.

Стандартна комісія за вхід в ПІФ (придбання сертифікатів та оформлення документів) і вихід з нього (за продаж сертифікатів) по 1-2% від розміру вкладу.

Третій вид комісійних - ставка винагороди керуючій компанії (зазвичай не перевищує 5% вартості активів). Практично у всіх фондах комісія за управління активами коливається від 1% до 3,5%.

При продажу сертифіката інвестор сплачує податок: фіз. особи - 15%, юр. особи - 25% з отриманого доходу (оподатковувана база - різниця між сумою, отриманою при продажі цінних паперів, та сумою витрат на придбання паїв).

У відкритих ПІФах пайовиків-новачків не влаштовує невисока дохідність: після вирахування усіх комісій і податку пайовик отримує дохідність на рівні депозиту. Близько 50% коштів керуючі відкритими фондами вкладають у фіксовані інструменти - депозити та облігації, які приносять максимум 15% річних. Сама дохідна частина інвестицій у відкриті фонди - ті 40%, які припадають на акції динамічних українських компаній. Однак якщо вирахувати всі комісійні при купівлі та продажу паю плюс прибутковий податок з фіз. осіб, прибутковість відкритих фондів буде ненабагато вище депозитних вкладів.

Сума для інвестицій Самі керуючі не радять інвестувати менше 1 тис. грн. Таку суму краще покласти в банк, оскільки витрати на купівлю та продаж сертифіката нівелюють весь ефект від інвестиції.

в ПІФи вигідно вкладати суми від $ 2 тис. до $ 20 тис. (суму понад $ 20 тис. краще довірити індивідуальному інвесткеруючому). Можна розподілити гроші між різними КУА та фондами, а також інвестувати в дорогоцінні метали і нерухомість. Не варто вкладати у фонди гроші, отримані в кредит або взяті в борг.

Термін інвестування Менеджери КУА рекомендують інвестувати в ПІФи щонайменше на один рік, особливо якщо сума інвестицій не перевищує $ 2 тис. У цьому випадку ймовірність того, що коливання ринку сильно вдарять по інвестиціях. Чим менше сума інвестицій, тим чіткіші вкладення до кон'юнктури ринку.

Втім, число інвестує менш року збільшується, це пов'язано з тим, що на етапі зростання фондового ринку навіть короткострокові вкладення можуть принести більшу дохідність порівняно з банківським депозитом. Найвигідніше купувати пай нового фонду, який продає свої сертифікати за номіналом (після наповнення фонду грішми сертифікати дорожчають). У нових фондах уже через місяць-півтора вартість активів, як правило, збільшується на 8-10%. У цей час інвестори знімають перші вершки - масово продають сертифікати, тому вартість активів фонду падає на 2-3%. Однак спекуляції на ін вест сертифікатах вигідні тільки за суми інвестування $ 20-30 тис., інакше витрати на комісійні при купівлі та продажу паперів себе не виправдають.
Коли краще купувати сертифікати Фахівці фондового ринку рекомендують купувати сертифікати під час біржової корекції, коли ціна більшості активів падає. А ось продаж паю в цей же період обернеться втратами.

Донедавна українські КУА не розвивали напрям бізнесу з управління відкритими фондами: на відміну від закритих та інтервальних фондів такі інструменти складні в управлінні і вимагають великих затрат на обслуговування. Основна проблема відкритих фондів полягає в тому, що компанії з управління активами необхідно забезпечити клієнту можливість швидко продати сертифікат і повернути вкладені гроші плюс дохід.

Часто це досить складно зробити через нерозвинену інфраструктуру ПІФів у регіонах. Створювати власну роздрібну мережу для КУА невигідно, а банки та страхові компанії не бажають співпрацювати з фондами. Банкам невигідно займатися дрібною торгівлею сертифікатами керуючих компаній.

Компанія, що керує відкритим фондом, повинна бути завжди готова до того, що ПІФ відразу залишить велика кількість учасників. Причому відтік інвесторів характерний і для інтервальних фондів.
За словами керуючих, витрати на управління ПІФом становлять максимум 10% середньорічної вартості його активів. У більшості фондів цей показник знаходиться на рівні 5-7%. Основні витрати - оплата послуг зберігача, аудитора, оцінювача, торговця цінними паперами, відшкодування операційних витрат, у тому числі на рекламу і публікацію інформації про фонд.

Винагорода за управління - основне джерело доходів керуючої компанії. Тому чим більше активів КУА змогла залучити, тим вищий її заробіток. Найбільший дохід приносять закриті недиверсифіковані корпоративні фонди акцій. Щоб не прогоріти і залучити більше інвесторів, КУА потрібно відкрити кілька фондів.

Багато інвесткомпаній організують кишенькові (незареєстровані в держорганах) ПІФи - для працівників фонду або власників інвестбанку. Такі фонди показують прибутковість в кілька разів вище, ніж ПІФи для населення і юр. осіб. В Україні прибутковість таких фондів більше 150% річних не рідкість.

Керуючі фондами впевнені: золота доба відкритих ПІФів в Україні просто ще не настала. У Росії фонди стали популярними, коли дохідність за депозитами опустилася нижче рівня інфляції і банківський депозит перестав гарантувати збереження вартості грошей.

Прогноз інфляції в Україні на 2008 рік від МВФ - 13,8%. При ставках по депозитах 12-15% річних цілком можливо, що вже в цьому році українці масово понесуть гроші в пайові фонди.

Бізнес журнал "Bizkiev.com" збирає інформацію про лідируючих інвестиційних фондах і викладе інформацію для своїх читачів у наступних випусках новин.


 

You have no rights to post comments