Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Структура і механізм роботи пайових інвестфондів

Структура і механізм роботи пайових інвестфондів
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Структура і механізм роботи пайових інвестфондів

Оскільки пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою, всю роботу по управлінню їм бере на себе компанія з управління активами цього фонду (КУА). Саме вона займається створенням фонду, випуском цінних паперів цього фонду, інвестуванням засобів інвесторів і т.д. Ми докладніше розповідаємо про КУА далі в цьому розділі.

Яким чином відбувається інвестування в ПІФ.

Припустимо, ви готові інвестувати певну суму своїх заощаджень в пайовий інвестиційний фонд. Для цього ви дієте приблизно по такій схемі:

1. Вибираєте найбільш відповідний для вас фонд з усіх існуючих на ринку.

2. Вибравши фонд, ви подаєте заявку в його керуючу компанію і через банк перераховуєте на рахунок фонду гроші у вигляді оплати так званих паїв (про це далі).

3. Після оплати ви отримуєте копію заявки і виписку з реєстру.


Після цього ви стаєте власником цінного паперу, званої інвестиційним сертифікатом, яка свідчить про ваше право власності на частину в ПІФі.

З цього моменту ваші гроші менеджери керуючої компанії інвестують у фондовий ринок і вам залишається тільки стежити за тим, щоб вартість ваших паїв постійно збільшувалася.

Але гарантій збільшення ваших засобів ніхто не дає. Ви повинні завжди пам'ятати про те, що ваші інвестиції можуть не тільки не збільшуватися в ціні, але і зменшуватися, що означатиме певні втрати. Не забувайте: успіх (або невдача) ваших інвестицій безпосередньо залежить від тих людей, які управляють коштами фонду. Тому підходите до питання вибору фонду дуже відповідально.

Тепер докладніше про придбання паю у фонді.

Як правило, інвестиційний пай існує у бездокументарній формі, тобто у вигляді електронного документа. Цей спосіб зберігання документів набагато дешевше і більш зручний.

Після того як ви інвестуєте свої гроші до фонду, управляюча компанія (і ви теж) підрахує, яке число паїв можна придбати на цю суму на даний момент. Для вас буде відкрито спеціальний рахунок у банку, куди і переведуть ваш інвестиційний сертифікат, в якому буде вказано, яке число паїв ви придбали і за якою ціною. Ця інформація підтверджується випискою з вашого банківського рахунку, де і будуть згодом зберігатися ваші цінні папери.

Подібний підхід використовується при купівлі акцій компанії. Так, якщо ви купили 100 акцій якої-небудь компанії через свого брокера, то на ваш брокерський рахунок буде переведено 100 акцій цієї компанії в електронному вигляді. Як бачите, передачі сотні  папірців з рук в руки не відбувається, оскільки це значно ускладнило б весь процес.

Якщо ж ви захочете отримати свої акції на руки, ваш брокер (за додаткові гроші) видасть вам сертифікат, в якому буде вказано число акцій, їх номінальна вартість, назву компанії і т.д. Цей сертифікат ви можете зберігати у себе скільки завгодно, але якщо з часом ви захочете продати акції, вам доведеться повернути сертифікат брокерові і дати йому команду продати ваші акції.

Ви можете продати свої паї повністю або частково тієї ж компанії з управління активами, її агенту або брокеру. Для цього потрібно буде подати заявку на викуп і пред'явити паспорт. Гроші за свої паї ви зможете отримати протягом семи робочих днів.

Не забувайте, що, якщо ви будете діяти через посередника, якими є агенти і брокери, угода обійдеться вам дорожче рівно на суму їх комісійних, так що вигідніше завжди мати справу безпосередньо з компанією.

Якщо паї вашого фонду котируються на фондовому ринку, ви можете купувати і продавати їх, як звичайні акції, але в цьому випадку без брокера не обійтися.

Компанія з управління активами фонду може мати в своєму управлінні кілька фондів, тому правилами фонду може бути передбачена можливість обміну паїв одного фонду на паї іншого фонду під управлінням цієї ж компанії. Ви можете скористатися цією можливістю, якщо вирішите, що інший фонд показує більш цікаві результати. При цьому не забувайте переконатися в тому, що такий обмін паями не буде коштувати вам будь-яких додаткових грошей.

На сьогоднішній день існує декілька видів і типів пайових інвестиційних фондів і вони мають деякі відмінності, які кожен справжній Інвестор (з великою «І») повинен знати.

***
Залежно від своєї діяльності всі пайові інвестиційні фонди (ПІФ) діляться на три типи: відкриті, інтервальні та закриті.

Відкриті фонди є самими ліквідними зі всіх пайових фондів, оскільки кожен інвестор, що вклав свої кошти в такий фонд, може їх повернути в будь-який час.

Для того щоб фонд викупив у вас свої паї, вам буде потрібно лише подати заявку і ваше бажання буде виконано. Така відкритість, безумовно, є великою перевагою відкритих фондів перед іншими, хоча, з іншого боку, за правилами фінансових ринків, за ліквідність завжди доводиться платити, і плата ця полягатиме в більш низьких показниках.

Інтервальні фонди здійснюють видачу і погашення своїх паїв впродовж терміну, обумовленого проспектом емісії цих фондів. Це означає, що як купити, так і продати паї інтервального фонду можна тільки тоді, коли настане обумовлений час - не раніше і не пізніше. Дати відкриття і закриття так званих періодів інтервалів, коли інвестори можуть проводити покупку або продаж паїв, фіксовані і прописуються в проспекті емісії.

Законодавство забороняє інтервальним фондам відкривати свої інтервали рідше одного разу на рік.

Якщо ви плануєте інвестувати в інтервальний фонд, слід бути готовим до того, що ваші кошти можуть виявитися замкнутими на цілий рік. І якщо на ринку почнуть відбуватися якісь негативні зміни, вам доведеться сподіватися тільки на майстерність менеджерів фонду, оскільки самі ви в порятунок своїх засобів нічого зробити не зможете.

Що стосується дивідендів, то у відкритих і інтервальних пайових інвестиційних фондах, за законом, дивіденди не нараховуються і не виплачуються. Єдиним джерелом прибутку тут може бути тільки збільшення ринкової вартості паїв.

Закриті фонди відрізняються від згаданих раніше фондів тим, що створюються тільки на певний термін і взагалі не зобов'язані викупляти свої паї впродовж всієї своєї діяльності.
Інвестори отримають свої гроші тільки після припинення діяльності такого фонду.
Терміни завершення діяльності закритого фонду вказуються в регламенті фонду.
Подібний підхід дозволяє закритим фондам не хвилюватися про те, що інвестори можуть у будь-який момент зажадати свої гроші назад. Така стабільність надає певні переваги перед іншими фондами і повинна позитивно впливати на показники закритих фондів.

Проведіть самостійний аналіз і перевірте, чи має наша теорія підтвердження на практиці.

В залежності від структури активів фонди можуть бути диверсифікованими і недиверсифікованими. Крім того, фонди можуть бути строковими і безстроковими.

Термінові фонди, наприклад закриті фонди, створюються на певний термін, після чого інвестори отримують свої гроші назад з прибутком (або з втратою), а фонд або ліквідують, або реорганізують.

Безстрокові фонди створюються на невизначений строк і працюють постійно.

Фонди відкритого та інтервального типу є безстроковими і можуть бути тільки диверсифікованими.

Згідно з українським законодавством, фізичні особи можуть інвестувати кошти тільки в диверсифіковані пайові фонди.

Виходячи з цього давайте детальніше зупинимося на цьому моменті.

Ми знаємо, що диверсифікація - це розподіл коштів між різними фінансовими інструментами, що значно зменшує ризик втратити свої інвестиції.

Ми також знаємо, що далеко не кожен приватний інвестор в достатній мірі дотримується ці правила, наражаючи себе додатковому ризику (ці інвестори явно не навчалися в нашій Школі Інвестора).

Так от, якщо ви інвестуєте свої гроші самостійно, то тільки ви і ніхто інший несете відповідальність за свої вкладення. В інвестиційних ж фондах вся відповідальність за їх активи лягає на тих, хто цими грошима управляє.

Тому тут втрутилася держава і прийняло закон, що зобов'язує фонди дотримуватися чіткої схеми розподілу коштів інвесторів, яка буде забезпечувати достатню диверсифікацію вкладень.

Наведемо приклади таких обмежень.

Диверсифікований фонд зобов'язаний:

• інвестувати в цінні папери одного емітента не більше 10% від загального обсягу емісії цього емітента;

• інвестувати в державні цінні папери не більше 25% активів фонду;

• інвестувати в акції українських компаній не більше 40% активів фонду;

• інвестувати в акції іноземних компаній не більше 20% активів і т.д.

Такий жорсткий підхід до диверсифікованих фондів змушує їх менеджерів розподіляти гроші інвесторів за схемою, яка значно знижує ризик втрат, завжди присутній в інвестуванні.

У недиверсифікованих пайових фондів таких жорстких вимог до диверсифікації не існує, що робить їх більш ризикованим інвестуванням.

Але, як ми вже говорили, для нас з вами ці фонди не представляють ніякого інтересу, оскільки приватним інвесторам закон дозволяє інвестувати тільки в диверсифіковані пайові фонди.

Характерним представником недиверсифікованого ПІФу є венчурний фонд.

Венчурні фонди є недиверсифікованими фондами закритого типу, що здійснюють виключно приватне розміщення цінних паперів, які не допущені до обігу на фондовій біржі і торгів в торговельно-інформаційній системі.

Венчурні фонди також не представляють інтересу для приватних інвесторів, оскільки їх учасниками можуть бути тільки юридичні особи. До того ж венчурні фонди вважаються інвестиціям підвищеного ризику, а ми з вами належимо до того типу інвесторів, які не дозволяють піддавати свої гроші подібного ризику. Чи не правда?!

***
Корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) відносяться до другої категорії інститутів спільного інвестування (ІСІ) та мають багато спільного з пайовими інвестиційними фондами.

Однак корпоративні фонди мають також і свої відмінності, про які ми й будемо говорити в цій статті.

Отже, корпоративні інвестиційні фонди, так само як і пайові, можна розділити на три типи: відкриті, інтервальні та закриті.

Принцип роботи цих трьох типів корпоративних фондів такою ж, як і у пайових, тому ми не будемо повторюватися. Зупинимося краще на тих моментах, які відрізняють корпоративні фонди від пайових.

Перша відмінність полягає в тому, що цінними паперами корпоративних фондів є акції, тоді як пайові фонди випускають інвестиційні сертифікати.

Коли ви інвестуєте свої гроші в корпоративний фонд, на вашу суму фонд випускає акції, які нічим не відрізняються від акцій, що випускаються компаніями. Ці акції можуть котируватися на вторинному ринку, їх можна купувати і продавати через брокера, правда, це буде вам обходитися дорожче, ніж якщо купувати напряму у фонду.

Якщо ви вирішуєте інвестувати додаткову суму в цей же фонд, на ваше ім'я буде випущено додаткове число акцій за ринковою ціною на день випуску.

Якщо ж ви вирішуєте продати ці акції назад керуючої компанії фонду, вам дозволено це зробити за такою ж схемою, як і в пайових фондах, - в залежності від того, з яким типом фонду ви маєте справу. Якщо це відкритий фонд, то він зможе викупити у вас свої акції в будь-який час; якщо це інтервальний фонд - то в певні інтервали, які вказані в регламенті; а якщо це закритий фонд, то повернути свої гроші ви зможете тільки після того, як фонд завершить свою діяльність.

Наступна відмінність корпоративних фондів полягає в тому, що вони створюються у вигляді відкритого акціонерного товариства і є юридичною особою. Саме тому цінними паперами даних фондів є акції.

Але незважаючи на те, що корпоративні фонди є юридичними особами, їх діяльністю все одно керують компанії з управління активами (КУА), як і у випадку з пайовими фондами. Управління корпоративними фондами керуюча компанія здійснює на підставі договору з корпоративним фондом.

Загальні збори акціонерів корпоративного фонду є вищим наглядовим органом, який вирішує всі основні питання, що стосуються діяльності фонду, вибору або заміни керуючої компанії, виплати дивідендів і т.д.

Акціонери корпоративних фондів мають більше прав і більш високу захищеність, ніж інвестори пайових фондів. Наприклад, у разі ліквідації корпоративного фонду, його акціонери будуть стояти першими у черзі на отримання своїх грошей, а якщо ж ліквідується пайовий фонд, його інвестори виявляться тільки на четвертому - останньому місці.

Третім, на наш погляд, найважливішим і позитивним, відмінністю корпоративних фондів є те, що закон дозволяє приватним інвесторам (таким, як ми з вами) інвестувати у недиверсифіковані корпоративні фонди, в той час як той же закон забороняє інвестувати фізичним особам у недиверсифіковані пайові фонди.

У вас напевно відразу ж виникне питання: «А що ж в цьому хорошого, адже чим більше диверсифікація, тим краще?!».

Вся справа в тому, що закон дозволяє недиверсифікованим корпоративним фондам інвестувати всі свої активи в акції, а оскільки ми є шанувальниками акцій, то вважаємо, що саме такий підхід забезпечує найкращу прибутковість фонду, залишаючи рівень ризику в допустимих межах.

Ми вважаємо, що основну частину портфоліо інвестора повинні становити саме акції, особливо якщо ви молоді. Жоден фінансовий інструмент не зможе забезпечити вам того рівня прибутковості, який забезпечать акції. Безумовно, не варто забувати і про більш стабільних бондах і депозитах, але їх відсоток у вашому портфоліо повинен зростати тільки в міру того, як ви будете наближатися до пенсійного віку.

Для того щоб перевірити наші слова на ділі, ми радимо вам зробити наступне: порівняти показники недиверсифікованих корпоративних фондів з показниками диверсифікованих пайових фондів. Якщо особливої різниці ви не помітите, то можете не звертати ніякої уваги на наші висловлювання з цього приводу, і це буде справедливо.

Більш високий (а часом немислимий) потенційний дохід порівняно з недиверсифікованими корпоративними фондами передбачається у венчурних корпоративних фондів, які інвестують в акції компаній з підвищеним ризиком та інші ризиковані інструменти.

У цьому випадку ми не вважаємо такий рівень ризику прийнятним для недосвідченого приватного інвестора. З нашою думкою згоден і законодавець, який забороняє фізичним особам інвестувати у венчурні корпоративні фонди.

***
У попередніх статтях ми вже говорили про те, що всю діяльність з управління інвестиційними фондами беруть на себе так звані компанії з управління активами. Саме вони і є тими основними організаціями, яким інвестори довіряють свої гроші і з якими укладають договори.

Компанія з управління активами (КУА) здійснює професійну діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування (ІСІ) на підставі ліцензії, яку видає Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Компанія з управління активами є юридичною особою, і саме з нею (а не з фондом) мають справу інвестори.

Коли ви визначилися, в якій фонд хотіли б вкласти свої гроші (звичайно, попередньо ретельно його вивчивши), слід перш за все дізнатися, яка компанія управляє цим фондом. Потім ви звертаєтеся безпосередньо до цієї компанії (знову ж ретельно вивчивши і її), подаєте заявку на придбання паїв і т.д.

Не дивуйтеся, якщо виявите, що одна компанія управляє декількома інвестиційними фондами одночасно. Це дозволено законом. Більш того, управляюча компанія може поєднувати свою діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування з діяльністю з управління недержавними пенсійними фондами, оскільки останні також інвестують свої кошти у фондовий ринок.

Компанія з управління активами виконує такі функції:

• створення інституту спільного інвестування;

• розміщення цінних паперів фонду; для цього компанії залучають брокерів або агентів, які продають цінні папери фондів інвесторам;

• управління залученими коштами, які були перераховані інвесторами на рахунок фонду;

• здійснення аналізу ринку цінних паперів, нерухомості та інших фінансових ринків і подальше інвестування в них згідно з інвестиційною декларацією фонду;

• пошук нових об'єктів для інвестування з метою збільшення прибутковості фонду;

• щоденна переоцінка активів і з'ясування вартості паю або акції на кінець робочого дня;

• здійснення поточної діяльності фонду, підготовка звітності до державних органів, що контролюють роботу КУА, оформлення договорів з придбання та продажу паїв, акцій та багато іншого.

Як бачите, керуюча компанія повністю провадить діяльність з управління фондом з моменту його створення і до його ліквідації або реорганізації.

Кожна компанія має своїх фахівців, які відповідають за певну ділянку роботи. Для нас, інвесторів, найбільш важливі менеджери фонду, які безпосередньо інвестують наші гроші.
Саме від їх умінь, досвіду і знань залежать успіх і прибутковість фонду.

Тому при виборі фонду обов'язково з'ясуйте, скільки років менеджер керуючої компанії знаходиться на цій посаді і які результати за цей час показував фонд. Якщо менеджер управляє активами фонду вже кілька років і при цьому з року в рік фонд показує гарні результати, такий фонд цілком заслуговує вашої уваги.

Якщо менеджер керуючої компанії - людина нова, це, звичайно ж, ще не означає, що він поганий фахівець, але вам все-таки варто добре подумати, перед тим як довірити йому свої гроші. Пам'ятайте, що гарантії прибутку вам ніхто не дає, закон навіть забороняє інвестиційним фондам давати будь запевнення чи гарантії. Тому не забувайте про те, що, інвестувавши у фонд, ви можете як заробити, так і втратити, так що підходите до питання вибору фонду дуже серйозно.

Оскільки ми торкнулися теми надійності ваших вкладень, ви, напевно, згадали гіркий досвід з нашої недавньої історії, пов'язаний з інвестуванням у фінансові піраміди типу «МММ». І в зв'язку з цим у вас напевно виникло питання: «А наскільки надійними є інститути спільного інвестування сьогодні?».


 

You have no rights to post comments