Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Виникнення та розвиток грошової системи Стародавньої Греції

Виникнення та розвиток грошової системи Стародавньої Греції
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Виникнення та розвиток грошової системи Стародавньої Греції

Про перші грецькі гроші стало відомо внаслідок досліджень на-прикінці XIX ст. Г. Шліманом у 1822—1890 рр. найдавнішої грецької культури епохи бронзи — крито-мікенської (егейської) та англійським археологом А. Евансом крито-мінойської культури. Завдяки цим дослідженням було знайдено декілька тисяч глиняних табличок із записами, гирі, гроші, складські приміщення, печатки. Знайдені гроші мали незвичайну форму. Це — зливки різної ваги (29—37 кг) із клеймом, що імітували волові шкури (XVIII—XV ст. до н. е.); напевно, ці зливки дорівнювали ціні одного бика.
За часів крито-мікенської культури почали розвиватися самостійні міста-поліси. Між ними існували товарно-грошові відносини, які здійснювалися через храми і ринки при них. Найбільш відомим і могутнім містом-державою Стародавньої Греції стали Афіни. Описи, інвентарі та посилання на них, що збереглися, висвітлюють облік ресурсів та особливості економіки. Як еквівалент вартості товару попервах використовували найрізноманітніші предмети — мушлі, шкури тварин (або й самих тварин), метал у вигляді зливків, дроту чи брусків, сіль, перець тощо. Для обчислень на лічильній дошці використовували камінці, які з розвитком товарного обміну набули значення грошових одиниць. Замість камінців поступово почали застосовувати металічні жетони, що стало передумовою для появи монет.
Монетні гроші стали видатним винаходом Стародавньої Греції. Науковці вважають, що за своїм значенням у розвитку економіки він прирівнюється до винайдення писемності.
Перші монети з'явились у Лідії, на східному узбережжі Серед-земного моря. Там у VII ст. до н. е. з електру почали карбувати перші гроші, їх появу більшість нумізматів пов'язують із царем Гігесом (685-652 рр. до н. е.). Перші лідійські статери важили від 13,93 до 14,29 г. Вони являли собою овальний (у формі бобу) шматочок металу. На монеті з одного боку відтискалося клеймо, яке гарантувало вагу і чистоту металу. Стародавні монети були повноцінними грошима, бо їхня вартість повинна була підтверджуватися вартістю металу і його вагою. Вже через 200 років, до кінця IV ст. до н. е. кожне грецьке місто карбувало свою монету.
Завдяки виникненню грошового обігу натуральне господарство поступово набувало рис товарного. Набирала сили торгівля, передусім посередницька. Держава регулювала торгівлю в цілому, встановлювала правила продаж і ціни на товари першої необхідності. Держава також контролювала ринки; перевіряла відповідність мір і ваг установленим.


 

You have no rights to post comments