Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Умови виникнення і форми банківництва

Умови виникнення і форми банківництва
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Умови виникнення і форми банківництва

Основними умовами виникнення банківництва в усі часи та в усіх народів були розвиток обміну, торгівлі, а також поділ праці. Безперечно, що банківництво виникло одночасно з виникненням грошей та видозмінювало свої форми залежно від рівня розвитку цивілізації.
Спершу позики могли надаватися в зерні, худобі чи сільсько-господарських інструментах. Люди бачили, що зерно дає плоди, тому почали вимагати повернення позики з певним надлишком. Худоба, яка позичалася, також приносила потомство, що давало змогу вимагати повернення його як процента. Відсотки за користування сільськогосподарськими інструментами платились у вигляді продуктів, виготовлених чи вирощених за допомоги цих інструментів.
Коли грошима стали металеві зливки чи монети, у стягуванні процентів з'явилося певне протиріччя, адже нові гроші не приносили ніяких плодів. Але плата за кредит далі продовжувала існувати і стала основною ціллю роботи лихварів.
Лихварство було первинною формою банківництва і виникло тому, що одні особи мали в користуванні певні лишки грошей, а інші потребували їх для оплати своїх видатків. Лихварі стягували дуже високу плату за користування кредитом і не звертали уваги на фінансові можливості позичальника.
Вигідність лихварської діяльності, з одного боку, і негативне її сприйняття — з іншого стали основними причинами виникнення банківських установ. Вони ґрунтувалися на великій власності, мали більше можливостей у кредитуванні, були економічно незалежні, а також певною мірою захищені від упередженого ставлення суспільства. Перші такі установи — храми. Саме їм були притаманні властивості депозитних закладів. Це пояснюється великою довірою, якою користувалися культові споруди серед населення. Дешеві ресурси, якими володіли храмові банки, дозволяли надавати безвідсоткові або дуже дешеві довгострокові кредити. Звісна річ, що доступ до таких кредитів був обмеженим, тобто скористатися ними могли лише можновладці.
Приватні банки видавали позички для потреб торгівлі. Обслуго-вування торговельного капіталу — головна риса діяльності банківських установ у стародавньому світі. Відсоткові ставки за кредитами приватних банків коливалися залежно від характеру та умови позичок. Так, за купецький кредит треба було сплачувати 12% річних; якщо кредит призначався як для торгівлі, так і для купівлі товарів для власного споживання, то рівень відсотка зростав до 18%, а в періоди нестабільності й воєн — до 24% і вище.
За існування банківських установ не припиняли своєї діяльності й лихварі, котрим не встановлювалося жодних обмежень як щодо відсотка за кредит, так і щодо умов його повернення. Але, оскільки доступ до банківського кредиту був обмеженим, люди йшли до лихварів. Боротьба з лихварством складала основний зміст внутрішньої історії Греції та Риму. Через те, що позичкові відсотки у стародавньому світі були надзвичайно великими, позичальник дуже часто не мав змоги виплатити свій борг разом із відсотками, і не тільки все його майно переходило до лихваря, але й сам він позбавлявся волі, стаючи рабом свого кредитора.
Розвиток банківництва у стародавньому світі мав стихійний характер і залежав від розвитку рівня торгівлі й ремесел, а також від стабільності й миру. У час воєн діяльність банківських установ згорталася, відсотки зростали, а видавання нових кредитів припинялося
Крім того, існували інші фінансові установи, які акумулювали кошти населення і видавали позики. Саме в такий спосіб виникли ощадні каси і кредитні спілки.


 

You have no rights to post comments