Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Кліринг і розрахунки на ринку цінних паперів

Кліринг і розрахунки на ринку цінних паперів
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Кліринг і розрахунки на ринку цінних паперів

У біржовій діяльності єдиної типової системи біржового клірингу і розрахунків поки що не розроблено. Кліринг і розрахунки на кожній великій біржі організовуються самостійно і мають як спільні, так і відмінні ознаки. Крім того, існують принципові відмінності у клірингу і розрахунках на ринку цінних паперів і ринку ф'ючерсних капіталів.
Основна особливість розрахунково-клірингового процесу на ринку цінних паперів полягає в необхідності перереєстрації проданого цінного паперу з одного власника на іншого.
Основні етапи розрахунково-клірингового процесу укладених угод із цінними паперами на фондовій біржі:
• реєстрація угоди на біржі;
• підтвердження учасниками угоди її реквізитів;
• передача коштів і цінних паперів від клієнтів до брокерів;
• передача коштів і цінних паперів брокерами в розрахункову палату біржі;
• передача цінних паперів розрахунковою палатою в депозитарний центр для їх перереєстрації на нового власника;
• перереєстрація цінних паперів у депозитарії на нового власника;
• повернення цінних паперів (нових) у розрахункову палату біржі;
• передача коштів і цінних паперів з розрахункової палати відповідним брокерам;
• передача брокерами коштів і цінних паперів їхнім новим власникам.
Час, що займає клірингово-розрахунковий цикл, тобто час між укладенням угоди і розрахунками за нею, називають розрахунковим періодом.
У країнах з розвиненою інфраструктурою фондового ринку розрахунковий період, як правило, фіксований, хоча може залежати від типу цінного паперу.
Дата розрахунків (розрахунковий день) (Д) визначається за формулою:
Д = Т + П,
де Т - дата укладання угоди; П - кількість днів, що даються на виконання розрахункових операцій.
Наприклад, в Англії для розрахунків за цінними паперами встановлено п'ять днів, за облігаціями - два, за ф'ючерсними контрактами - один день.
Протягом розрахункового періоду відповідні брокери повинні одержати від своїх клієнтів за куплені для них акції, з одного боку, кошти, а з іншого - продані цінні документи або документи, що заміняють їх (сертифікати, свідоцтва, трансфертні документи тощо).
У розрахунковий день брокер-продавець передає в розрахункову палату цінні папери й одержує за них з розрахункової палати відповідні кошти (наприклад, чек). Водночас брокер-покупець передає в розрахункову палату кошти за куплені цінні папери, але одержати ці папери, зареєстровані на нового власника, він зможе лише через кілька днів, які необхідні для їх перереєстрації в депозитарії. Покупець акції дістає право одержувати дивіденди за акцією з моменту укладення угоди на її купівлю, але право власника акції він одержує лише з дати реєстрації акції відповідного акціонерного товариства в реєстрі його акціонерів. Реєстр (регістр) акціонерів ведеться реєстратором, обраним компанією.


 

You have no rights to post comments