Валютний ринок, його особливості й учасники
1. Головні фінансові центри; 2. Головні функції; 3. Види валютних ринків; 4. Особливості валютних ринків; 5. Агенти валютного ринку.
1. Валютний ринок – як економічна категорія відбиває визначену сукупність відно-син по проведенню операцій по купівлі-продажу іноземної валюти і рух іноземних капіта-лів. Світовий міжнародний валютний ринок установив три основних дилерських центри, кожний з який діє в особою часовий зоні: Лондон, Нью-Йорк і Токіо. Лондон історично є головним центром торгівлі іноземною валютою, але збільшен-ня торгового обороту Японії в останні роки розхитує позицію Лондона. 2. Головні функції валютних ринків: 1. Реалізація валютної позиції держави. 2. Благоприятствие міжнародному поділу праці і торгівлі. 3. Про форму попиту та пропозиції на іноземну валюту. 4. Своєчасне проведення міжнародних розрахунків. 5. регулювання валютних курсів. 6. Хеджування валютних ризиків. 7. Диверсифікованість валютних резервів. 8. Одержання прибутку від операцій з валютою і валютними цінностями. 3. Валютні ринки підрозділяються на: 1. регіональні 2. національні 3. ринки по видах валютних операцій 4. спеціальні ринки процентних ставок на іноземну валюту. Сучасні валютні ринки характеризуються наступними особливостями: 1. Підсилилася інтерпретація валютних ринків у зв'язку з інтерпретацією господарських зв'язків. 2. Широко використовуються електронно-обчислювальна техніка, теле-фонний, телексний і спеціальний електронний зв'язок. 3. Операції здійснюються безупинно протягом доби, по черзі у всіх час-тинах світу. 4. Техніка валютних операцій уніфікована і базується як правило на запи-сах на кореспондентських рахунках банку. 5. Спекулятивні й арбітражні угоди по обсязі набагато перевищує валю-тні операції. Великі банки мають валютні відділи обладнані ЕОМ, телефонним, телексним зв'яз-ком з іншими банками, брокерськими фірмами і світовими фінансовими центрами. Вони приєднані до телеграфного агентства, що постійно повідомляє про найважливіші політич-ні й економічні події, про курси валют і т.д. Використання ЕОМ дозволяє щохвилини контролювати позиції банку в різних ва-лютах, а також операції з окремими банками. ЕОМ збільшує можливості оборотів, гаран-тує точність і своєчасність проведення операції і здійснення контролю за надходженням валюти. Деякі фінансові ринки мають фізичний центр. Більшість ф'ючерсних ринків, мають торговий зал на біржі, де зустрічаються дилери для здійснення торгових угод. Фондові ринки, якими є Лондонська Фондова біржа, більше не мають торгового залу, але вони обов'язково мають будинок головного керування, що і є фізичним центром.
Агенти валютного ринку: 1. Комерційні банки – на світових валютних ринках переважає ринок міжбанківсь-ких договорів, де найбільший вплив мають великі міжнародні банки, щоденні операції яких досягають мир. доларів. 2. Фірми, що здійснюють зовнішньоекономічні операції тобто компанії, що пра-цюють у сфері міжнародної торгівлі, і створюють постійний попит на іноземну валюту. Прямого доступу на валютний ринок вони не мають і свої операції проводять через коме-рційні банки. 3. Компанії, що проводять закордонні вкладення активів. 4. Центральні банки. 5. Валютні біржі. 6.Валютні брокерські фірми. 7.Приватні особи, що проводять широке коло неторгових операцій у сфері закор-донного туризму, переказів заробітної плати і т.д.
|