Порядок подання і розшифрування даних про використання прибутку у звіті про фінансові результати
Порядок розподілу та використання прибутку у господарських товариствах (AT, ООО), входять у компетенцію суспільних зборів учасників або засновників. Основою для розподілу та використання прибутку є протокол загальних зборів засновників, учасників, акціонерів. За даними протоколу можливо 3 варіанта рішення зборів: I. Вся сума прибутку після оподаткування направляється на дивіденди. II. Частина прибутку йде на розвиток підприємства, а інша частина - на виплату дивідендів. III. Весь прибуток використовується на розвиток, а дивіденди не нараховуються.
Прибуток, одержаний в результаті діяльності частини, належить повністю його засновникам. Він може бути розподілений на основі письмового розпорядження засновника за 3-ма вказаними вище варіантами. Розподілення прибутку здійснюється до подання річного звіту та складання форми №2. Під час звітного року бухгалтерський облік прибутку і його використання здійснюється окремо: 1. облік прибутку на рахунку 80, який може відкрити субрахунки за джерелами: • від господарської діяльності; • від позареалізаційних операцій; • від володіння корпоративними правами. 2. облік використання прибутку на рахунку 81, до якого відкривається 2 субрахунки: 81/1 "Платежі до бюджету із прибутку" 81/2 "Використання прибутку на інші цілі".
Розподілу полягає прибуток, який лишився у розпорядженні підприємства після сплати податків. Якщо підприємством в установчих документах було передбачено формування фонду економічного стимулювання (ФЕС), то воно повинно здійснюватись у лімітах залишку прибутку після сплати податку. Перевитрата ФЕС приєднується до непокритих збитків: Д-т 81 К-т 87/1, 87/2. По закінченню року до складання річного звіту на суму використання прибутку: Д-т 80 К-т 81. Щорічно в першому місяці звітного року проводиться списання залишків з рахунку 80: дебетовий залишок Д-т 80 К-т 98 кредитовий залишок Д-т 98 К-т 80 Нерозподілений прибуток минулих років в подальшому розподіляється також згідно рішенню засновників. Сума розподіленого та використаного прибутку звітного року та минулих років відображається у формі №2 у II розділі "Використання прибутку" по основним напрямкам. У рядку "Платежі до бюджету" відображається сума податку на прибуток, на землю, з власників транспортних засобів: • суми дивідендів, які зараховані на долю майна в статутному фонді господарських товариствах, які відносяться до державної та комунальної власності; • сума платежів у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонд оплати праці (ФОП) згідно з Порядком визначення сум, які вносился до бюджету в 1998 році підприємствами-монополістами, які затверджені КМУ вщ 5.05.97 р. та інші платежі до бюджету за рахунок прибутку, який в обліку відображається: Д-т 81/1 К-т 68. У розділі "Виробничий розвиток" - сума відрахувань до фонду засобів на розвиток та удосконалення виробництва. У розділі "Дивіденди" - відрахування на виплату дивідендів власниками корпоративних прав без суми податку на прибуток. У розділі "Прибуток, який направлений на поповнення власних оборотних засобів" ця сума використовується на грошові цілі на основі розпорядження документа. У розділі "Прибуток, який використовується на інші цілі": • оплату економічних санкцій до бюджету, позабюджетні фонди, державного цільового фонду; • штрафи за порушення стандартів, норм, правил; • пеня за несвоєчасне перерахування платежів до бюджету.
|