Матеріальний зміст міжнародної економіки та її структура |
Матеріальний зміст міжнародної економіки та її структура
Матеріальний зміст (субстрат) міжнародної економіки – сукупність економічних відносин, що складаються в результаті міжнародного обміну товарами, переміщення капіталів, міжнародної міграції рабочої сили за межі національних кордонів. Структура міжнародної економіки: - міжнародна торгівля товарами і послугами; - валюта і валютні відносини; - міжнародне переміщення трудових ресурсів; - міжнародне переміщення технологій.
До суб’єктів міжнародної економіки належать організації, діяльність яких (торгівельна, виробничо-інвестиційна, валютно-фінансова) виходить за національні кордони. Це – держава, підприємства, фірми, транснаціональні банки та ін. Регулювання діяльності між цими суб’єктами здійснюється на різних рівнях такими інструментами: - на внутрішньонаціональному рівні – державою; - на регіональному рівні – національними органами; - на глобальному рівні – Всесвітніми економічними органами (СОТ).
Міжнародна економіка вивчає процеси і явища економічного життя суспільства, що носять міжнародний, і дедалі більшою мірою глобальний характер. Предметом міжнародної економіки є відносини, які складаються між людьми в процесі виробничо-торгівельної, інвестиційної, валютно-кредитної та фінансової діяльності, що виходить за межі національних кордонів і реалізується в різних формах міжнародного бізнесу. Системний підхід до міжнародної економіки – це напрям методології наукового пізнання і соціальної практики в основі якого лежить розгляд об’єктів як систем.
|