Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... 1. Міжнародний поділ праці. Світове господарство як сукупність національних господарств

1. Міжнародний поділ праці. Світове господарство як сукупність національних господарств
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Міжнародний поділ праці. Світове господарство як сукупність національних господарств

Історія формування світового господарства розпочалася з міжнародного поділу праці (МПП), пов’язаного  з обміном діяльності та її продуктами міжнаціональних держав. МПП є ступенем суспільного територіального поділу праці. Він спирається на економічно вигідну спеціалізацію виробництва окремих країн і виявляється у взаємному обміні результатами спеціального виробництва в певних пропорціях.
Існує 2 основні форми МПП:
•    Міжнародна спеціалізація;
•    Міжнародне виробниче кооперування.
Міжнародна спеціалізація – форма поділу праці між країнами, в якій зростання концентрації однорідного виробництва відбувався на основі прогресуючої диференціації національного виробництва.
Міжнародне виробниче кооперування – означає включення країни в МПП в рамках так званої вертикальної моделі МПП, тобто за умови збереження автономності виробничого процесу в національних кордонах.
МПП був тим об’єднуючим елементом, який створив систему світового господарства як сукупність взаємопов’язаних  міжнародним обміном національного господарства, що виступають його підсистемами.
Вихід торгівельних зв’язків за межі національних кордонів, тобто інтернаціоналізація сфери обігу, і нині залишається загальною активною тенденцією для всіх країн світу, які прагнуть отримати економічну вигоду від МПП і міжнародної торгівлі.
Для характеристики структури світового господарства на певному рівні (відносини між країнами) використовується прийнята в міжнародній практиці класифікація, згідно з якою всі країни світу поділяються на 3 основні групи:
1.    Розвинуті,  країни з ринковою економікою.
2.    Країни, що розвиваються.
3.     Країни, з перехідною економікою.
До  першої групи відносяться: Німеччина, Італія, Канада, Великобританія, США, Франція, Японія, Росія. В цю групу входять, крім цих 8 перерахованих, ще 16 країн Західної Європи та Північної Америки.
До другої групи відносяться: близько 140 країн Азії, Африки, Латинської Америки, Європи. Вони займають близько 70% території землі і їх населення складає понад 80% населення землі.
Спільні риси цих країн:
•    Залежне становище в системі світового господарства;
•    Багатоукладний характер економіки;
•    В цілому, за винятком деяких країн, усе ще низький рівень розвитку продуктивних сил, відсталість с\г, промисловості, виробничої та соціальної інфраструктури в порівнянні з розвинутими країнами.
До третьої групи належать: країни Центральної та Східної Європи (Албанія, Польща, Угорщина, Румунія, Чехія, Словаччина), і нові країни, що виникли після розпаду СРСР і Югославії.


 

You have no rights to post comments