Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Сутність, об'єкт і предмет вікової психології

Сутність, об'єкт і предмет вікової психології
загрузка...
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Сутність, об'єкт і предмет вікової психології

Вікова психологія є багатогалузевою академічною наукою, яка вивчає психічний розвиток людини від народження до старості, маючи чітко окреслений предмет дослідження, послуговуючись загальнонауковими і специфічними методами, методиками, критеріями істини, описуючи свій предмет у спеціальних термінах, відокремлюючи його від предметів інших наук, навіть споріднених, наприклад від загальної психології, психофізіології, генетичної психології, які також певною мірою вивчають вік — своєрідний біологічний годинник, що починає свій хід з моменту зародження людини. Цей годинник неухильно і незворотно рухається від народження до смерті. Напрям цього руху визначений природою, кожна людина підпорядковується йому.

Як і будь-яка галузь психологічної науки, вікова психологія зосереджена на проблемах психічного життя людини, виокремлюючи в ньому обумовлені віковим розвитком особливості, тенденції, процеси.
Вікова психологія — галузь психологічної науки, яка вивчає особливості психічного та особистісного розвитку людини на різних етапах її життя.
Об'єктом дослідження вікової психології є людина на всіх етапах її життя. Його специфіка полягає передусім у тому, що протягом життя в психіці людини відбуваються різні якісні перетворення, дослідження яких потребує системного з'ясування загальних закономірностей вікового розвитку. Предметом дослідження вікової психології є вікова динаміка, закономірності, фактори, умови, механізми становлення, формування та розвитку особистості. Вікова психологія вивчає загальні закономірності, особливості виникнення і розвитку психічних процесів і властивостей у дітей, підлітків, юнаків, дорослих і зумовлену віком динаміку співвідношень між ними; причини та закономірності переходу від одного вікового періоду до наступного; становлення різних видів діяльності (гри, навчання, праці, спілкування); формування психічних якостей (вікових можливостей засвоєння знань) і властивостей (самосвідомості, спонукальної та емоційної сфер, характеру, здібностей) особистості.
Вікова психологія виявляє структурні зміни, новоутворення, що формуються з віком у психіці та діяльності людини, знаменуючи собою переходи до все нових ступенів її розвитку. Розкриває вона передумови та умови що визначають процес розвитку, співвідношення у ньому природних (спадковість, фізіологічне дозрівання організму) і суспільних факторів, завдяки яким і через які реалізуються можливості психічного розвитку людини, а також роль історично сформованих суспільством цінностей (мови, досягнень науки, техніки, мистецтва, суспільних норм поведінки тощо) у становленні особистості. Особливу увагу звертає вона на рушійні сили індивідуального розвитку людської психіки, індивідуально-типологічні відмінності у психічному розвитку дітей, підлітків, молоді, дорослих і старих людей, чинники, що їх детермінують, тощо.
Теоретичні відкриття у віковій психології розширюють можливості її практичного застосування. Наприклад, об'єктивна необхідність активізації й оптимізації процесів навчання та виховання дітей зумовила виникнення такої сфери психологічної практики, як контроль над процесами дитячого розвитку. Подібно до того, як педіатр стежить за фізичним здоров'ям дітей, дитячий психолог з'ясовує, чи правильно розвивається і функціонує психіка дитини, в чому полягають імовірні відхилення в її розвитку і як можна попередити чи компенсувати їх.
Особливість вікової психології полягає в тому, що вона має справу зі специфічними одиницями аналізу, якими є вік, віковий період розвитку тощо. При цьому вік не зводиться до суми окремих психічних процесів, не розглядається як календарна дата. Він, за визначенням російського і українського психолога Льва Виготського (1896—1934), є відносно замкнутим циклом розвитку людини, який має свою структуру та динаміку. Тривалість віку визначається його внутрішнім змістом, бо, як відомо, є періоди розвитку, навіть своєрідні “епохи”, що дорівнюють одному, трьом, п'яти рокам. Хронологічний (паспортний) вік і психічний вік не є тотожними феноменами. Хронологічний вік — лише координата відліку та зовнішня межа, на тлі якої відбувається психічний розвиток особистості.
У віковій психології виразно виявляються відмінності в методології досліджень, мові опису. Наприклад, швейцарський психолог Жан Піаже (1896—1980) послуговувався мовою математики та біології (“групування”, “операція”, “асиміляція”, “адаптація” та ін.), австрійський невропатолог, психіатр, засновник теорії і практики психоаналізу Зігмунд Фройд (1856—1939) використовував мову біології, медицини і філософії (“несвідоме”, “свідоме”, “страждаюче Я” та ін.). У психоаналітичному сенсі Я — психічна інстанція особистості, яка прагне контролювати всі її психічні процеси. У психіці воно репрезентує передусвідомлене, контролює вимоги інстинктів (Воно).
Психічний розвиток вивчає також генетична психологія, зосереджуючись на процесах зародження нових психічних явищ у надрах попередніх періодів, становлення нових психічних механізмів, формування знань про них на основі аналізу перспектив і розвитку. На відміну від неї класична вікова психологія переймається загальними закономірностями психічного розвитку особистості незалежно від її індивідуальності. Не обходячи увагою особливості розвитку конкретного індивіда як цілісного феномена, дослідники прагнуть до аналізу ролі спадковості, культури, мотивації, пізнавального розвитку і поведінки, а також стосунків у різноманітних соціальних спільнотах (у сім'ї, групах ровесників, навчальних і професійних колективах).
Вікова психологія з'ясовує наявність і суть закономірностей розвитку психіки здорової людини, міру їх обов'язковості (всезагальності) для всіх, досліджує суть психічного розвитку та особливостей його перебігу. Вивчаючи психіку людини на певному етапі розвитку, вона виходить із того, що може відбутися в житті людини взагалі, адже розвиток психіки триває від народження до глибокої старості.
Як наука вікова психологія починається з моменту зустрічі двох людей, які переслідують різні цілі: психолога-дослідника, що має своїм завданням отримання істинного, точного знання про закономірності психічного розвитку, а також людини будь-якого віку, яку психолог вважатиме об'єктом дослідження.


 
загрузка...

Комментарии   

 
0 #22 Esperanza 21.05.2018 22:18
Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be
running offf the screen iin Safari. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility
but I thought I'd post to let you know. The layout look great though!
Hope you get thhe problem solved soon. Thanks

my weblog Long Eyelashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #21 Leonardo 21.05.2018 18:28
Everythong is very open with a precise description of the challenges.
It was definitely informative. Your website iis very helpful.
Many thanks for sharing!

My site; long eyelashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #20 Cleveland 18.05.2018 03:48
I am really grateful to the holder of this website who
has shared this wonderful piece of writing at at thnis place.


my blog post :: Long eyelashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #19 Lane 18.05.2018 01:29
I am actually pleased to read this website posts which carries lots of vauable facts,
thanks ffor providing such data.

Feel free to surf to my web-site :: Eyelashes growth: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #18 Donna 17.05.2018 08:39
Hi there this is kinda of offf topic but I was wondering if blogs
use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.I'm starting a
bloog spon but have no coding expertise so I wanted to gett guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!

Feel free to surf to my weblog ... long eyelashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #17 Alva 15.05.2018 06:43
Oh my goodness! Impresssive article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS.
I don't uunderstand the reasoin why I cannot subscribe to it.
Is there anylne else getting the samme RSS issues?

Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!


Also visit my webpage :: eyelashes Ticker: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #16 Jorja 13.05.2018 13:49
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog
posts. In any case I wjll be subscribing to your feed annd I hope
you write again very soon!

my blog post - eyelashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #15 Ava 11.05.2018 16:55
These are genuinely fantastic ideas in aboiut blogging.
You have touched some nice factors here. Any wway keep up wrinting.


Have a look at my homepage ... Eye Lashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #14 Leta 11.05.2018 14:29
Every weekend i used to pay a quick visit this web page, for the reason thatt i want enjoyment,
as this this web site conations actually good funny infcormation too.


Also visit myy web page ... Eye Lashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 
 
0 #13 Steve 09.05.2018 08:55
Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from.
Thank you for posting when you've got the opportunity, Guesss I'll just
bookmark his blog.

My blokg post: Eye Lashes: https://bit.ly/2Is2FRs
Цитировать
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить