Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Монетарна політика

Монетарна політика
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Монетарна політика

Монетаризм - це політика регулювання кількості грошей, оскільки ця кількість визначає підприємницьку активність, величину та рівень цін: збільшення кількості грошей підвищує активність бізнесу (і, на жаль, ціни), а зменшення кількості грошей знижує ціни (і, на жаль, ділову активність). Звідси принцип монетаризму: при спаді виробництва збільшувати грошову масу, при підйомі – скорочувати її.
Монетарна («грошово-кредитна») політика має у своєму розпорядженні наступні інструменти:
-  «операції на відкритому ринку», тобто продаж або закупка державою державних цінних паперів (облігації та векселі); покупка державою державних цінних паперів сприяє припливу грошей в економіку (причому за допомогою «депозитного мультиплікатора» можна розрахувати величину наступного приросту кількості грошей за рахунок кредитної емісії), а продаж державою державних цінних паперів скорочує грошову масу;
- «зміна дисконтної ставки»: коли комерційні банки беруть кредит у державному банку, то відсоток по цьому кредиті називається «дисконтна ставка»; піднімаючи дисконтну ставку, уряд зменшує кредитні апетити комерційних банків, перешкоджаючи збільшенню грошової маси за рахунок надання комерційними банками нових кредитів; зниження дисконтної ставки, здешевлює наданий Центральним банком кредит для комерційних банків, розпалює їх «апетит», вони беруть кредит для надання його підприємцям, що й приводить, відповідно до логіки кредитної емісії, до росту грошової маси;
-  «зміна норми резервів»: та частина депозитів комерційного банку, що в обов'язковому порядку повинна зберігатися в Центральному банку, утворить «банківські резерви», які завжди становлять певний відсоток від суми депозитів («норма резервів»); підвищуючи норму резервів, уряд зменшує кредитний потенціал комерційних банків (адже в них залишається менше грошей для надання в позичку) і тим самим розмір їхньої кредитної емісії, а знижуючи норму резервів, полегшує кредитну емісію і тим самим збільшує грошову масу.
У цілому монетарна політика зводиться до регулювання кредитної емісії комерційних банків.
Між фіскальною та монетарною політикою є певні розходження: якщо перша пов'язана з критеріями адміністративного характеру, то друга включає прямий вплив. Пряме або непряме втручання в економіку - для прикладу розходження між фіскальною та монетарною концепціями. Неважко помітити, що фіскальна політика ближче до ідей Кейнса, а монетарна - до ідей Сміта. І хоча обоє напрямку довгий час протиставлялися, практика показала необхідність їхнього сполучення.


 

You have no rights to post comments