Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Явні та введені витрати виробництва

Явні та введені витрати виробництва
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Явні та введені витрати виробництва

Будь-який процес виробництва це застосування факторів виробництва, кожен з яких має на ринку свою ціну. Витрати виробника на придбання факторів виробництва утворять його «явні витрати». Від їхньої величини залежить ціна пропозиції товару, ступінь прибутковості фірми і її конкурентоспроможність: чим нижче видимі витрати даної фірми, тим вище будуть перераховані показники.
Але крім явних витрат, виробникові доводиться враховувати й так називані «введені (неявні) витрати». Розкриємо їхню сутність на умовному прикладі.
Нехай підприємець витратив на виробництво 20 тис. грн. випустив і продав продукції на 22 тис. грн. У цьому випадку його чистий прибуток (тобто при відрахуванні явних витрат) складе 2 тис. грн. Але якби він просто поклав гроші в банк під 15 % річних, то одержав би 23 тис. грн. і його прибуток склав би 3 тис. грн. Це означає, що, роблячи вибір на користь організації виробництва, він упустив можливість одержати додатково 1 тис. грн. Витрати на використання якого-небудь ресурсу, обмірювані з погляду упущеної вигоди, і називаються «введеними витратами» (витратами упущених можливостей). Вони проявляються щоразу, коли підприємець повинен робити вибір в якому напрямку використати ресурси, що в нього є. Наприклад, організувати виробництво товару А, він неминуче упускає можливість користуватися вигодами від виробництва товару В.
Категорія  введених витрат має місце тільки в ринковій економіці, де є свобода вибору альтернативного застосування ресурсів. Там, де такої свободи немає або кількість ресурсів необмежена, там відсутня втрачена вигода, отже, немає і введених витрат. Таке положення складається, наприклад, у командно-адміністративній економіці, у якій напрямок використання ресурсів задається виробникові зверху, а тому заздалегідь виключає будь-які альтернативи.


 

You have no rights to post comments