Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Основні напрями сучасної західної економічної теорії

Основні напрями сучасної західної економічної теорії
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 
Индекс материала
Основні напрями сучасної західної економічної теорії
Страница 2
Страница 3
Страница 4
Все страницы

Основні напрями сучасної західної економічної теорії

Західна економічна теорія («економіці») представляє сукупність різних напрямків шкіл, що відрізняються методами аналізу, розумінням предмета дослідження, кінцевими висновками та рекомендаціями в області економічної політики.
Економікс розвивається в основному в рамках трьох великих напрямків, що склалися в XIX-XX століттях.
Перше (і саме «старе») називається «неокласичний». Для цього напрямку характерна віра в традиційні ліберальні цінності - максимальну економічну волю, частка підприємництво, згубність державного регулювання. Неокласики — прямі спадкоємці теорії «невидимої руки» А. Сміта. У центрі їхньої уваги — окремий економічний суб'єкт (окремий споживач, окрема фірма) з його проблемами мінімізації витрат і максимізації прибутку, тобто те, що прийнято називати «мікроекономікою».
Другий напрямок утворять різні «теорії регульованого капіталізму». Початок цьому напрямку було покладено в 30-х роках XX в. роботами англійського економіста Дж. М. Кейнса, чиї рекомендації знайшли широке застосування в практиці США, Англії та інших країн у післявоєнний час. Головна ідея теоретиків цього напрямку полягає в тому, що держава повинна активно втручатися в економічне життя. Необхідність такого втручання випливає з нездатності ринкової економіки самостійно «вилікуватися» від таких хвороб, як безробіття, інфляція, циклічні кризи і т.д. Ринковий механізм повинен бути безумовно збережений, тому що йому немає альтернативної заміни, по частині економічної ефективності. Але він повинен бути доповнений різноманітними інструментами державного регулювання, здатними вирішити непідвласні ринку проблеми. До числа цих інструментів відносять - кредитно-бюджетну та податкову політику,  міри анти циклічного та антиінфляційного регулювання, перерозподіл доходів, розвиток державного сектора економіки та здійснення різних соціальних програм.
Третій напрямок являє собою так званий «інституціоналізм» - ліберально-реформістське навчання, що критично ставиться до капіталізму, але призиває не ліквідувати ринок, а зробити його більше раціональним і людяним.
Крім того, існують і розвиваються ряд шкіл, які можна віднести до одному із трьох головних напрямків з деякими застереженнями. Такий, наприклад, «монетаризм», «теорія соціального ринкового господарства», беззаконне кейнсіанству та ін.
«Велика депресія» 1929-1933 р. виявила нездатність неокласичної теорії запропонувати способи висновку економіки із глибокої кризи. Саме тоді зі своєю теорією регульованого капіталізму виступив великий англійський економіст Джон Мейнард Кейнс (1883-1946). Свої погляди він виклав у книзі «Загальна теорія зайнятості, відсотка і грошей» (1936).


 

You have no rights to post comments