Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Институционализм - теорія соціального контролю над економікою

Институционализм - теорія соціального контролю над економікою
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Институционализм - теорія соціального контролю над економікою


Засновником цього напрямку вважається американський економіст Торстейн Веблен (1856-1929), автор фундаментальної праці «Теорія дозвільного класу» (1899). Послідовники Веблена в тім або іншому ступені розділяють його основні ідеї.
По-перше, институционалисты расширительно тлумачать предмет економічної теорії, прагнучи враховувати весь комплекс умов і факторів, що впливають на господарське життя. По-друге, у число цих факторів вони включають різноманітні суспільні «інститути» - форми господарської організації, юридичні закони, звичаї, традиції й т.п. По-третє, вони критично ставляться до капіталізму, вважаючи за необхідне його реформувати. Головна мета реформ - ліквідація всевладдя великих корпорацій і посилення соціального контролю над економікою в інтересах більшості. Така реформа повинна була, по думці Веблена, складатися в мирному переході влади від «дозвільного класу» (тобто великої буржуазії) до технократів, які й перетворять капіталізм у більше чуйну до потреб більшості людей систему.
Внутри інституціонального напрямку зложилися й розвиваються три школи, досить різні по методах і цілям дослідження. Джон Коммонс (1862—1945) створив правовий варіант институционализма. Він зосередив увагу на юридичних інститутах, що забезпечують функціонування економічних відносин. Особливо його цікавила роль цих інститутів у дозволі соціальних конфліктів. Він вважав за необхідне влагоджувати їх мирним шляхом, за допомогою юридичних процедур.
Коммонс був прихильником досягнення «гармонії інтересів» між роботодавцями й найманими робітниками через юридичний контроль за соціальною сферою. Підсумок своєї наукової й практичної діяльності він підвів у книзі «Економіка колективних дій», що побачила світло в 1950 р. уже після його смерті.
Автором «кон'юнктурного» («емпіричного») варіанта институционализма став Уэсли Митчелл (1874- 1948). Він одним з перших спробував поставити на службу поясненню економічних процесів статистику. В 1920 р. Митчелл створив й очолив Національне бюро економічних досліджень. В області теорії Митчелл розділяв головну ідею институционализма про необхідність посилення суспільного контролю над економікою й розширення кола соціальних програм.
Найбільшою популярністю серед сучасних институционалистов користується Джон К. Гэлбрейт (р. 1908), автор теорії «нового індустріального суспільства». Таке суспільство, що виникло в результаті трансформації капіталізму, не є ні капіталістичним, ні соціалістичним. Воно носить «постіндустріальний» характер, сполучаючи риси й елементи ринкового й планового господарства. Шлях подальшого розвитку Гэлбрейт бачить у гармонічному вв'язуванні «планіруючої» системи (представленої найбільшими корпораціями) і «ринкової» системи (представленої дрібними й середніми підприємствами). Цей процес він називає «конвергенцією», тобто зближенням, злиттям цих систем.


 

You have no rights to post comments