Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Марксизм: основні Концептуальні положення

Марксизм: основні Концептуальні положення
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Марксизм: основні Концептуальні положення


Великий німецький мислитель Карл Маркс (1818— 1883) був різнобічним ученим, але насамперед - економістом, творцем «політекономії праці». Принципова відмінність його теорії від попередніх полягало в тому, що капіталістичний лад розглядається із класових позицій пролетаріату. Причому цей лад з погляду К. Маркса зовсім не є «вічним», а тим більше «отвечающим природі людини». Він думав, що капіталізм буде згодом замінений іншою суспільною системою, що виключає приватну власність й експлуатацію. Це відбудеться тому, що капіталізму властиві нерозв'язні об'єктивні протиріччя. Обґрунтуванню цих положень присвячений головний добуток К. Маркса «Капітал».
Теоретической основою навчання К. Маркса є «трудова теорія вартості», відповідно до якої виробництво й обмін товарів відбуваються відповідно до суспільно-необхідних витрат праці. Причому праця має двоїстий характер, будучи одночасно й «абстрактним», і «конкретним». Абстрактною працею створюється «вартість» товару, а конкретним - - корисна форма товару, тобто «потребительная вартість».
Такое подання дозволило довести, що й робоча сила має при капіталізмі форму товару, чию вартість капіталіст оплачує повністю, а потребительную вартість, тобто здатність до праці, використає набагато довше, ніж необхідно для відшкодування вартості робочої сили.
Вартість, створену працівником за межами необхідного часу, капіталіст привласнює безоплатно. Цю частину вартості, створеної протягом частини робочого дня, Маркс називає «прибавочною вартістю».
Головний висновок з теорії прибавочної вартості полягає в тім, що інтереси буржуа й пролетарів завжди протилежні й у рамках капіталістичного способу виробництва непримиренні. Однак таке положення не буде вічним. Процес нагромадження капіталу приведе до згубного для цього способу виробництва наслідкам. Потреба в живій праці, а отже, норма прибутку на застосовуваний капітал, буде знижуватися, число безробітних і пауперів (бідняків) рости. Пропасти між групкою надбагатіїв і більшістю суспільств стане можливим перебороти тільки революційним шляхом.
Таким чином, навчання про внутрішні закони розвитку капіталізму перетворилося в Маркса в навчання про історичну неминучість його загибелі й переходу до комунізму. Економічна теорія цього чудового мислителя являє собою безсумнівно глибокий напрямок економічної думки. Вона й дотепер має численних прихильників серед людей лівих переконань.


 

You have no rights to post comments