Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Смит і класична школа політекономії

Смит і класична школа політекономії
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Смит і класична школа політекономії


Великий шотландський економіст Адам Смит (1723— 1790) є автором стрункого економічного навчання, розвиненого їм на основі єдиних теоретичних принципів. Основний добуток А. Смита називається «Дослідження про природу й причини багатства народів». Уперше ця книга була видана в Лондоні в 1776 р.
Головна ідея автора полягала в тому, що багатство народів створюється продуктивною працею у всіх галузях народного господарства. Тому ключ до процвітання країни - у створенні умов для росту продуктивності праці. Звідси пильна увага Смита до факторів цього росту й, насамперед, - до тієї величезної ролі, що грає поділ праці, тобто спеціалізація виробників на виготовленні якого-небудь одного продукту. Ця спеціалізація дозволяє різко підняти продуктивність праці за рахунок мистецтва окремого працівника, економії часу й впровадження у виробництво машин, що заміняють людини в простих, нескінченно повторюваних операціях. Поділ праці грає свою видатну роль завдяки діяльності підприємців, які організують й удосконалюють виробництво, а заодно забезпечують доход собі, найманим робітникам і державі. Отже, для того, щоб сприяти росту суспільного багатства, треба дати простір ініціативі й енергії підприємців. Нехай кожний з них прагне до власної вигоди. При цьому «невидима рука Провидіння» (тобто закони ринкової економіки) направить їхньої дії до створення благ і вигід для інших людей і суспільства в цілому.  Роль держави при цьому складається лише в підтримці правопорядку, захисту від зовнішньої погрози й мінімальній турботі про найбільше    зі знедолених членах суспільства.
Такім образом, А. Смит був засновником підходу до економіки, що йменується «ліберальним», тобто предполагающим головною цінністю приватне підприємництво в умовах повної економічної волі. Неодмінним супутником цієї волі повинна бути конкуренція, що зм'якшує егоїзм окремих підприємців, сприяє зниженню  витрат і цін.
Наявність цих двох умов економічного життя (волі й конкуренції) Смит називав «природним порядком» і бачив своє головне завдання в тім, щоб розкрити властиві йому об'єктивні закони, відповідно до яких росте суспільне багатство.
Багатство творчої спадщини А. Смита зробило його джерелом двох конфронтуючих напрямків в економічній теорії: концепції трудової теорії вартості («політекономії») і концепції оптимізації ринкової організації економіки («економіці»).


 

You have no rights to post comments