Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Форми державного втручання в економік

Форми державного втручання в економік
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Форми державного втручання в економіку


Прямі форми державного втручання – це безпосередній вплив держави на сукупний попит та сукупну пропозицію. Серед них найважливіше значення мають наступні.
Створення державного сектора в економіці й організація в ньому виробництва й реалізації товарів і послуг. Обсяг цієї продукції безпосередньо відбивається на економічній динаміці. В умовах різної економічної кон'юнктури уряд розширює або зменшує державний сектор. Так, в умовах кризи держава створює нові об'єкти, реконструює старі підприємства, виділяє кошти для відновлення основного капіталу. Крім того, розширення державного сектора одночасно є створенням нових робочих місць.
Перерозподіл доходів. Сучасна держава зосереджує у своїх руках до 50% національного доходу. Значна частина його цілеспрямовано повертається економічним суб'єктам. Для цього використаються різні канали: субсидії, оплата науково-дослідних робіт, виплата відсотків по цінних паперах, допомоги з безробіття й допомоги й ін.
Програмування економіки. Державні економічні програми підрозділяються на загальноекономічні (охоплюють всю економіку), цільові (орієнтуються на рішення конкретних економічних завдань) і надзвичайні (приймаються в критичних ситуаціях: в умовах криз, масового безробіття, інфляції, стихійних лих).
Державні економічні програми індикативні, тобто необов'язкові для всіх економічних суб'єктів. Тому вони, як правило, не виконуються навіть у державному секторі (який у ринковій економіці децентралізований).
С допомогою програмування держава домагається серйозних структурних зрушень. Як правило,  пріоритетні напрямки, передбачені програмою, фінансуються з бюджету.
Непрямі форми державного втручання — це опосередкований вплив держави на сукупний попит та сукупну пропозицію. Серед них найважливіше значення мають наступні.
Кредитно-фінансова система, що використає дисконтну ставку, операції на відкритому ринку й систему обов'язкового резервування. Дисконтна ставка -- це відсоток по позичках, які центральний банк надає комерційним банкам. Залежно від стану економіки держава проводить політикові «дорогих» (ставка підвищується) або «дешевих» (ставка знижується») грошей, стримуючи або стимулюючи економічний ріст. Операції на відкритому ринку -- це купівля-продаж державних цінних паперів. Підвищуючи або знижуючи прибутковість «своїх» цінних паперів, держава або збільшує загальну масу грошей, зайняту у виробництві, або зменшує її. При збільшення прибутковості (наприклад, облігацій) в обмін на свої «папірці» держава забирає реальні гроші, і навпаки. Резервна норма -- частина коштів комерційних банків, що вони не мають права використати для кредитування клієнтів. Вона встановлюється державою. Чим вище норма обов'язкового резервування, тим менше кредитні можливості банків і менше грошей у виробництві.
Податкова система. Збільшуючи або зменшуючи податкову ставку, державу впливає на розмір доходів, що використаються у виробництві. Крім того, багато податків є ціноутворюючим чинником. Тому їхня зміна безпосередньо відбивається на цінах товарів і послуг.


 

You have no rights to post comments