Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Валовий національний продукт: структура й зміна

Валовий національний продукт: структура й зміна
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Валовий національний продукт: структура й зміна


Валовий національний продукт (ВНП) - найважливіший показник системи національних рахунків. Він перебуває в безпосередньому зв'язку з валовим внутрішнім продуктом (ВВП). Обидва показники характеризують стан економіки в цілому й визначаються як сукупний грошовий обсяг кінцевих товарів і послуг, зроблених протягом року. Але ВВП - це товари й послуги, зроблені тільки усередині країни, тобто незалежно від того, хто є їхнім власником - вітчизняні або іноземні підприємства (тому-те й називається «внутрішнім» продуктом). Однак не все, що зроблено на території країни, стає її надбанням: частина ВВП, зроблена іноземними компаніями, переводиться у вигляді прибутку за рубіж. Отже, ВНП = ВВП - переклади прибутку за рубіж + надходження прибутку з-за кордону. Зрозуміло, що якщо надходження перевищують переклади за рубіж, то ВНП буде більше, ніж ВВП (і навпаки).
При розрахунку ВНП ураховуються тільки кінцеві товари й послуги. Це робиться з метою виключення повторного рахунку. Адже кінцевий продукт - це товари й послуги, використовувані для безпосереднього споживання людиною. Його створення включає виробництво проміжних продуктів, які купуються з метою подальшої переробки або перепродажу. Тому, якщо підсумувати вартість не тільки кінцевих, але й проміжних продуктів, вийде показник, що значно перевищує реально зроблений ВНП.
При росту ВНП загальна маса товарів і послуг у суспільстві, як правило, зростає. Однак в умовах інфляції фізичний обсяг ВНП може залишатися незмінним або навіть скоротитися. Це пов'язане з тим,  що ВНП обчислюється в грошовій формі й тому безпосередньо залежить від рівня цін. Щоб одержати реальну картину динаміки виробництва, ВНП розраховують й у поточним (середній ВНП), і в незмінні (номінальний ВНП) цінах.


 

You have no rights to post comments