Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Функції ціни в ринковій економіці

Функції ціни в ринковій економіці
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Функції ціни в ринковій економіці


У ринковій економіці на ціни покладені два завдання -  «обмежувальна» (товари розподіляються на основі цін) і «стимулююча» (ріст ціни надихає виробників, а її зниження -- покупців).
У єдності ці два завдання цін формують раціональне поводження учасників у ринковій економіці. Ринкові ціни виконують три функції:
а)  дають орієнтовані дії покупців і продавців інформацію;
б)  стимулюють найбільш економічні способи виробництва  й найбільш раціональне поводження попиту;
в)  нарешті, через ціну відбувається головне в ринковій економіці - розподіл доходів між її учасниками.
Виконання цих функцій вимагає, щоб цінам був забезпечений вільний рух. А така воля можлива тільки при відсутності інфляції й монополізму, що спотворюють справжню динаміку цін і тим перетворюючу ціну в лжеинформацию, лжестимул і лжераспределение доходів. От чому головним завданням регулювання ринкової економіки є боротьба з інфляцією в монополізмом.
Система цін у сучасній економіці дуже складна. Але якщо уникати зайвої деталізації, те її можна звести до трьох основних видів, представленим у ринковій економіці будь-якої країни, - «договірним», «державним» й «світовим».
Договірні ціни — це справді ринкові, вільні ціни, що втілюють волю підприємців.
Договірні ціни - це ціни, установлювані угодою покупця й продавця, тобто враховуючий тільки попит та пропозиція на даний товар.
Договірні ціни мають той недолік, що можуть бути необґрунтовано завищені (або занижені) і тим порушувати рівноважний стан ринку. І проте саме питома вага договірних цін визначає ступінь «ринковості»  економіки даної країни.
Державні ціни в ринковій економіці встановлюються зовсім не на продукцію державних підприємств. Така думка - просте непорозуміння, тому що в ринковій економіці багатьом державним підприємствам властива комерційна самостійність, що не уступає часткою.
Державні ціни в ринковій економіці встановлюються на:
1)  продукцію підприємств-монополістів;
2)  базові (для економіки даної країни) ресурси;
3)  соціально-значимі товари.
Система державних цін складається із двох елементів:
а)  фіксовані ціни, жорстко встановлювані урядом;
б)  регульовані ціни, що враховують зміни економічної кон'юнктури. Державне регулювання ціни складається у встановленні її граничного рівня або межі її відхилення від фіксованих державних цін.
«Світові ціни» застосовуються в міжнародній торгівлі. У міру розвитку міжнародної спеціалізації праці їхня роль зростає, оскільки вони впливають на внутрішні ціни як оптимальні орієнтири. Взагалі міжнародна торгівля характеризується безліччю цін на той самий товар, відбиваючи специфіку регіону, умов і часу комерційної справи. Світові ціни - ті, по яких відбуваються найбільш великі експортно-імпортні угоди. Вони завжди розраховуються у вільно конвертованій валюті й відбивають динаміку Цін на даний товар за ряд років.
Світова ціна може відхилятися під впливом Двох факторів:
1)  умов транспортування даного товару;
2)  обсягу покупки («оптова» або «роздрібна» ціна).
Особливий різновид світових цін представляють «трансферні» ціни. Ці ціни застосовуються транс-національними корпораціями.


 

You have no rights to post comments