Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Явні й введені витрати виробництва

Явні й введені витрати виробництва
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Явні й введені витрати виробництва


Усякий процес виробництва є застосування факторів виробництва, кожний з яких має на ринку свою ціну. Витрати виробника на придбання факторів виробництва утворять його «явні витрати». Від їхньої величини залежить ціна пропозиції товару, ступінь прибутковості фірми і її конкурентоздатність: чим нижче явні витрати даної фірми, тим вище будуть перераховані показники.
Але крім явних витрат, виробникові доводиться враховувати й так називані «введені (неявні) витрати». Розкриємо їхня суть на умовному прикладі.
Нехай підприємець після витрати на виробництво 20 тис. руб. зробив і продав продукції на 22 тис. руб. У цьому випадку його чистий прибуток (тобто при відрахуванні явних витрат) складе 2 тис. руб. Але якби він просто поклав гроші в банк під 15 % річних, то одержав би 23 тис. руб. і його прибуток склав би 3 тис. руб. Це означає, що, роблячи вибір на користь організації виробництва, він упустив можливість одержати додатково 1 тис. руб. Витрати на використання якого-небудь ресурсу, обмірювані з погляду упущеної вигоди, і називаються «введеними витратами» (витратами упущених можливостей). Вони проявляються щораз, коли підприємець повинен робити вибір -і в якому напрямку використати наявні в нього ресурси. Наприклад, організувати виробництво товару А, він неминуче упускає можливість користуватися вигодами від виробництва товару В.
Категорія введених витрат має місце тільки в ринковій економіці, де є воля вибору альтернативного застосування ресурсів. Там, де такої волі немає або кількість ресурсу необмежено, там відсутня упущена вигода, а отже, і введених витрати. Таке положення складається, наприклад, у командно-адміністративній економіці, у якій напрямок використання ресурсів задається виробникові зверху, а тому заздалегідь виключає будь-які альтернативи.


 

You have no rights to post comments