Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Для студента... Посилення внутрішньополітичної реакції в США у повоєнний період (2 пол.40 – 1 пол. 50). Маккартизм

Посилення внутрішньополітичної реакції в США у повоєнний період (2 пол.40 – 1 пол. 50). Маккартизм
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Посилення внутрішньополітичної реакції в США у повоєнний період (2 пол.40 – 1 пол. 50). Маккартизм

В період свого президентства Г.Трумен повністю ідентифікувався з "новим курсом" свого попередника і продовжував його.У своєму посланні конгресові від 6 ве¬ресня 1945 року він ініціював програму реформ з 21 пункту. Йшлося, зокрема, про розширення системи страхування для безробітних, підвищення мінімуму зарплатні, прий¬няття законів про повну зайнятість та ліквідацію расової дискримінації, роз¬гортання житлового будівництва. А згодом запропонував також закони про державне медичне страхування та федеральну допомогу штатам у сфері ос¬віти.Перед президентськими виборами 1948 року в Демократичній партії спалахнули серйозні суперечки, які закінчилися її розколом.

Ліволіберальне крило на чолі з колишнім віце-президентом Г.Уоллесом, близьким до Ф.Д.Рузвельта, оформилося у Прогресивну, партію і висунуло програму по¬глиблених соціально-економічних реформ. Центристи-демократи, очолювані Г.Труменом, відстоювали поміркова¬ний варіант розширення "нового курсу" при беззастережній нейтралізації радикальної і особливо "червоної" небезпеки. На президентських виборах 1948 року вони здобули перемогу.Ставши президентом Трумен сформулював доктрину і програму "справедливого курсу" з 25 пунктів, яка декларувала низку нових ліберальних заходів. Концепція труменівської про¬грами зобов'язувала державу нести відповідальність за безробіття та інші негативні наслідки нерегульованого капіталізму. Серйозним, навіть зірковим, нововведенням "справедливого курсу" стала вимога надати громадянські права чорним американцям. А це означа¬ло скасування дискримінації у виборчих правах, при наймі на роботу, кори¬стуванні громадським транспортом, у питаннях освіти тощо.

Важливим ідеологічним нововведенням труменівської соціальної про¬грами була пропозиція доповнити державну систему соціального забезпе¬чення всезагальним державним медичним страхуванням.Необхідно підкреслити, що стосунки між президентом і конгресом складалися непросто. За час двох президентських термінів Гаррі Трумен пережив чотири склади американського парламенту, які займали праві позиції стосовно його внутрішньої політики. Щоправда, президент активно застосовував право вето для стримування реакційних законодавчих ініціа¬тив. Все ж конгрес прийняв 22-у поправку до Конституції США, яка обме¬жувала президентство двома термінами, тобто 8-ма роками.Політику Гаррі Трумена у царині робітництва оцінюють по-різному.  Підставою для таких висновків стала, за визначенням американських істориків, "перша повоєнна страйкова війна". За таких умов конгрес у червні 1947 року ініціював новий закон про регулювання трудових відносин у промисловості, відомий як закон Тафта-Хартлі. За новим законом заборонялися політичні страйки, страйки солідарності, пікети і бой¬коти, не мали права страйкувати державні службовці. Президент, скориставшись своїм правом, застосував вето щодо закону Тафта-Хартлі, проте конгрес подолав його з вражаючою одностайністю в 2/3 голосів. Зрештою закон виявився досить дієвим.

І все ж "справедливий курс" Г.Трумена відіграв важливу роль в роз¬робці ліберально-реформістського курсу Демократичної партії, яка зміцни¬ла свій вплив в нижніх та середніх верствах американського суспільства, а також серед його чорних громадян. Зворотньою ж стороною стало поглиб¬лення суперечностей в середовищі самих демократів, передовсім опір кон¬сервативної частини партії, яка часто блокувалася з республіканцями.

Маккартизм.До найсуперечливіших рішень Г.Трумена відносять про¬граму лояльності, спробу забезпечити національну безпеку Сполучених Штатів через контроль над лівими організаціями, їхніми лідерами та члена¬ми. Йдеться про так званий маккартизм ( від імені сенатора Дж. Маккарті, одного з ініціаторів кампанії) , який інколи називають антикомуністичним екстремізмом.Поштовхом до кампанії переслідувань стали зовнішні фактори: випробування в СРСР атомної зброї і втрата таким чином Америкою монополії у цій галузі. Ос¬тання подія шокувала американців, адже за їхніми прогнозами Радянському Союзові необхідно було як мінімум 10-15 років для створення власної атом¬ної бомби.

До 1950 року в штатах було прийнято близько 300 законів, які оголошували компар¬тію "підривною організацією", в 15 штатах її усунули від участі у виборах.

Трагічним вінцем маккартизму став судовий "процес століття" над под¬ружжям Розенбергів, який став результатом активних пошуків тих, хто видав росіянам секрети ядерної зброї. Провідну роль у передачі Радяннському Союзові важливих деталей атомного виробництва зіграв Клаус Фукс. К.Фукс передав через Девіда Грінгласа та Юліуса Розенберга інфор¬мацію про американський ядерний проект. Останні були заарештовані на¬весні 1950 року. 29 березня 1951 року суд присяжних визнав подружжя Розенбергів винними у "викраденні секретів атомної бомби". суд виніс їм вирок: страта на електричному стільці. Перелом у цій гнітючій атмосфері стався у 1952 році під час чергових президентських виборів. Маккартизм та корейська війна підірвали автори¬тет демократичної партії. Вперше за останні 20 років республіканцям випав реальний шанс зайняти Білий дім.


 

You have no rights to post comments