Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Материалы для работы Фіктивне банкрутство та доведення до банкрутства: кримінально-правовий аспект

Фіктивне банкрутство та доведення до банкрутства: кримінально-правовий аспект
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Фіктивне банкрутство та доведення до банкрутства: кримінально-правовий аспект

Формування економіки України, побудованої на принципах ринкових відносин, потребує створення нових, невідомих або мало відомих українському суспільству правових інститутів, що регулюють правовідносини в цій сфері життя держави.
Одним з таких інститутів є інститут банкрутства і як похідні - фіктивне банкрутство та умисне доведення до банкрутства.
Незважаючи на широке використання в науковому обігу кримінально-правових і кримінологічних термінів «фіктивне банкрутство» та «доведення до банкрутства», відповідних загальноприйнятих понять у світі ще не вироблено. Це обмежує можливості конструктивного діалогу з метою удосконалення, уніфікації та адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, як це визначено Законом України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18 березня 2004 р.
Однак водночас складність самого явища - кримінального банкрутства, динамічна зміна кримінальної практики в економічній сфері, значні розходження, поєднані з плюралізмом дослідницьких підходів у різних країнах, зумовлених методологією та національними особливостями, не дозволяють розраховувати на остаточне вирішення цього завдання в принципі. Це пов'язано не з недосконалістю механізмів наукового пізнання чи неефективною організацією наукового спілкування, а з природою самої проблеми.
Механізм кримінально-правового захисту майнових прав та інтересів в економічній сфері формувався протягом століть. Тому й норми про банкрутство відіграють у названому механізмі особливу роль. Крім виконання головного завдання - захищати права і законні інтереси кредиторів та інвесторів, ці норми захищають інтереси інвесторів господарських організацій, їх працівників, а також економічні інтереси суспільства.
Як показує практика, застосування норм, що встановлюють кримінальну відповідальність за злочини, пов'язані з банкрутством, спричинює певні складнощі. Справи по цих злочинах до суду майже не доходять, «розпадаючись» уже на стадії досудового слідства, тому зафіксовані лише окремі випадки притягнення осіб до кримінальної відповідальності за фіктивне банкрутство чи умисне доведення до банкрутства.
Одна з причин, що перешкоджає розкривати такі злочини, в більшості випадків полягає в нерозумінні співвідношення цивільного та кримінального права при розслідуванні цих злочинів.
Слід також взяти до уваги, що за планової соціалістичної економіки потреби в кримінальному переслідуванні зловживань, пов'язаних з банкрутством, не було і відповідальність кримінальним законодавством не передбачалася. Крім того, на відміну від законодавства держав, що мають досвід боротьби з такими видами злочинів, у нас склад цих злочинів сконструйований таким чином, що на перше місце виноситься матеріальна форма: злочин вчинений, якщо завдано «великої матеріальної шкоди державі чи кредитору». Але матеріальну форму доцільно застосовувати для злочинів, де наслідки видно відразу. У випадках кримінальних банкрутств наслідки виявляються через декілька років після банкрутства, лише після завершення конкурсного процесу. До цього часу документи вже зникають, докази втрачені, фірми — «одноденки», через які виведені активи, давно ліквідовані.
Природно, що такі норми Кримінального кодексу України (далі - КК) не спрацьовують, справи не мають судової перспективи. Тому для розкриття цього питання доцільно звернутися до його історії, і насамперед слід визначити, що таке банкрутство у прямому розумінні цього слова.


 

You have no rights to post comments