Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Материалы для работы Переваги і недоліки використання платіжних карток

Переваги і недоліки використання платіжних карток
Рейтинг пользователей: / 1
ХудшийЛучший 

Переваги і недоліки використання платіжних карток


Швидке поширення банківських платіжних карток, їхнє перетворення в масовий інструмент розрахунків, неухильний ріст їхньої популярності серед широких груп населення служить наочним свідченням того, що ця форма розрахунків вигідна основним категоріям учасників системи.
З погляду клієнтів привабливість карток полягає в наступному: [6, с.22].
-    з одного боку, зниження ризику (можна не носити із собою великі суми грошей), з іншого боку – можливість моментально оплатити покупку;
-    не потрібно піклуватися про конвертування валюти. Це зробить банк, причому так, що клієнт виграє на різниці між курсом обміну в магазині і курсом, по якому конвертацію здійснить банк;
-    суворіше стають контроль і планування бюджету;
-    при втраті картки досить лише повідомити в банк, щоб усі розрахунки по ній були негайно заблоковані;
-    на внесені в банк кошти (як правило, на середній залишок вище якоїсь обговореної суми) можна одержувати відсотки;
-    престижність (особливо в тих країнах, де картки поки не стали загальновживаними), що свідчить до того ж про уміння звертатися із сучасними технічними засобами, використовуваними у фінансовій сфері;
-    автоматичне надання банківського кредиту;
-    можливість відстрочити погашення боргу;
-    регулярне одержання повної інформації про зроблені операції.
Зручність карткової системи розрахунків для користувача полягає, насамперед, у тім, що йому не потрібно мати при собі великих грошових сум при відвідуванні магазинів і підприємств сервісу. Крім того, наявність карток дозволяє уникнути формальностей, зв'язаних з видачею банківських чеків. Це перші і найбільш очевидні достоїнства системи платіжних карток.
Разом з тим зручність застосування картки лише тоді може бути реалізовано повною мірою, якщо існує широка мережа торгових і сервісних підприємств, що приймають картку в оплату за товари і послуги. Без такої мережі впровадження карток в оборот розтяглося б на багато років.
Придбання товарів у кредит – традиційна і невід'ємна риса платіжних систем у ринковій економіці. У картковій системі розрахунків кредит надається покупцю автоматично, без спеціального звертання в банк. У момент покупки використовується кредитна лінія, причому ліміт її відновлюється в міру погашення боргу.
Отже, користувачів залучає в картковій системі розрахунків зручність здійснення операції завдяки наявності широкої мережі торгових підприємств, що приймають картки при покупці товару, автоматичне одержання кредиту, чіткість оформлення і можливість перевірки операцій, відновлення загублених чи украдених карток і т.д.
Однак крім достоїнств використання платіжних карт існують і їхні мінуси. Мінуси платіжних  карток для клієнта зв'язані насамперед з витратами, що він змушений нести:
-    за зручності, що дає застосування карток, приходиться платити;
-    картки приймають не у всіх магазинах і інших організаціях торгівлі і сфери обслуговування (особливо в країнах, що тільки вступають на цей шлях) [6, с.30].
Виграш магазина від використання платіжних карт полягає в наступному:
-    можна залучити більше клієнтів, причому заможних, і значно збільшити товарообіг;
-    не потрібно піклуватися про конвертування грошей і інкасації виторгу;
-    набагато простіше вирішувати проблеми безпеки (чеки – «сліпи» з підписами власників карток, що залишаються в магазині й означають надходження грошей на його рахунок, не представляють інтересу для грабіжників);
-    людина з карткою на руках більш схильний зробити покупку, чим власник наявних;
-    підвищується престиж, рейтинг магазина [10, с.12].
Розрахунки торговців про збільшення обсягу продажів при введенні карток цілком виправдують себе. Практика показує, що реклама карток дозволяє залучати нових покупців і, крім того, сприяє росту середніх розмірів покупок за рахунок використання банківського кредиту.
Нарешті, банківська картка дозволяє усунути незручності, зв'язані з використанням чеків як знаряддя платежу. Отже, торгові підприємства також одержують істотні вигоди від участі в картковому бізнесі: залучення покупців і збільшення обороту, можливість надавати клієнтам кредит, зниження ризиків, зв'язаних з чековим звертанням.
У тої же час магазину прийдеться піти і на деякі додаткові витрати:
-    потрібні початкові витрати на чи закупівлю оренду відповідного устаткування і наступні поточні витрати на підтримку його в робочому стані, обслуговування;
-    визначену складність можуть представляти процес авторизації карток, узагалі відносини з процесінговим центром, що обслуговує картки даного емітента.
З погляду банків привабливість карток полягає в наступному:
-    вони дозволяють збільшувати обсяги притягнутих ресурсів: по-перше, ті суми, що власники карток повинні покласти на свої спецрахунку в банку, по-друге, це можуть бути страхові депозити, до яких банки прибігають для забезпечення більшої надійності «карткових» операцій;
-    за всі операції з картками (покупка, обналичивание, конвертування) банк, як правило, стягує комісійні; крім того, клієнт платить за одержання самої картки;
-    підвищується конкурентний потенціал банку з урахуванням загальносвітової тенденції витиснення з платіжного обороту не тільки готівки, але і чеків, росте авторитет банку як учасника інноваційних процесів [12, с.28].
Банки використовували форму карткового фінансування для швидкого збільшення портфеля споживчих позичок.
Уведення карток дозволило банкам перебороти просторові обмеження по залученню й обслуговуванню клієнтури. Картка дозволяє клієнту робити операції удалині від банківських філій – розраховуватися за товари, одержувати гроші в системі автоматів і т.д.
Операції з картками – прибутковий бізнес для банків. Вони стягують комісійні збори і відсотки, як із власників карток, так і з торговців.   
Що стосується менш приємної сторони «карткового» бізнесу, то для банку вона зв'язана з дуже високими витратами, особливо на початку роботи з картками.
Розглядаючи негативні сторони застосування карток, звертають на себе увага дві проблеми: по-перше, обсяг паперового документообігу істотно не знижується і, по-друге, високий рівень неправомочного користування картками, підробок, шахрайства.
Розглянувши всі переваги і недоліки пластикових карт, можна з упевненістю сказати, що пластикові карти мають значно більше переваг, ніж недоліків.


 

You have no rights to post comments