Для поиска темы - пользуйтесь СИСТЕМОЙ ПОИСКА


Стоимость дипломной работы


Home Материалы для работы Позитивізм і нормативізм

Позитивізм і нормативізм
загрузка...
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Позитивізм і нормативізм

Сучасна юридична наука знає багато різноманітних концепцій права. До них, зокрема, належать природно-правова, позитивістська, реалістична, психологічна та інші концепції.
Представниками концепції позитивізму в праві, що виникла і оформилась в XIX ст., були в Англії Д. Остін, в Німеччині - К. Бергом, в Росії і Україні - Н. М. Норкунов, Г.Ф. Шершеневич та інші.
Розвиток теорії позитивізму почався з критики школи природного права, але позитивісти підійшли до цієї критики зовсім по іншому, ніж історична школа права. Вони виступили проти дуалізму теорії природного права, тобто проти уявлення про те, що разом з позитивним правом існує більш високе за своїм значенням право, природне, як мірила цінності законодавства. Юристів вони закликали тільки до вивчення позитивного права, виключаючи при цьому необхідність його оцінки і критики, в той самий час відкидаючи можливість пізнання сутності права. Завдання науки вони бачили в простому описанні або систематизації норм права, їх формальному аналізі.
Право, згідно з їх уявленнями, є сукупністю норм, даних об'єктивно, які не потребують ідеологічного обґрунтування. Його роль в суспільстві полягає в забезпеченні соціального компромісу.
"Право являє собою рівнодію двох сил, - писав Г.Ф. Шершеневич, - з яких одна має своїм джерелом інтереси володорюючих, а інша - інтереси підвладних". Вихідний елемент права - норма права, розглядалась позитивістами і назавжди стала догма, а єдиним джерелом права визнавалась державна влада, наділена примусовою силою.
Позитивізм, як концепція права, одержав свій подальший розвиток в теорії нормативізму. Поряд з методологічною помилковістю позитивізму у праві слід сказати і про його конструктивні риси. Вони, головним чином, полягають у тому, що теоретики позитивізму зробили значний внесок у розробку теоретичних і практичних питань, пов'язаних з формою права, правовими відносинами, юридичним процесом, іншими суттєвими питаннями правової науки.


 
загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить