Монархія
загрузка...
Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Монархія

Монархія - це така форма правління, при якій верховна влада здійснюється одноосібно і переходить, як правило, у спадщину.
Основними ознаками класичної монархічної форми керування є:
•    існування одноособового глави держави, який користується своєю владою довічно (цар, король, імператор, шах);
•    спадкоємний порядок наступності верховної влади;
•    представництво держави, монарха по своєму баченню;
•    юридична безвідповідальність монарха.
Монархія виникла в умовах рабовласницького суспільства. При феодалізмі вона стала основною формою державного правління. У буржуазному ж суспільстві збереглися лише традиційні, а в основному формальні риси монархічного керування.
У свою чергу монархія поділяється на:
•    абсолютну
•    обмежену (парламентарну, конституційну)
•    дуалістичну
•    теократичну
•    парламентарну
Абсолютна монархія - така форма правління, при якій верховна державна влада за законом цілком належить одній особі.
По формулі Петровського Військового статуту – «самовладний монарх, що нікому на світі про свої справи відповіді дати не повинний». Основною ознакою абсолютної монархії є відсутність яких-небудь державних органів, що обмежують компетенцію монарха.
Виникнення абсолютизму зв'язане з процесом зародження буржуазних відносин, процесом розкладання, що починається, феодалізм і старих феодальних станів. До найбільш істотних рис абсолютної монархії відносяться або ліквідація, повний занепад станових представницьких заснувань, юридично необмежена влада монарха, наявність у його безпосереднім підпорядкуванні і розпорядженні постійної армії, поліції і розвитого бюрократичного апарата.
Влада в центрі і на місцях належить не великим феодалам, а чиновникам, що можуть призначатися і звільнятися монархом.
Державне втручання в приватне життя в епоху абсолютизму здобуває більш цивілізовані форми, одержує юридичне закріплення, хоча по колишньому має примусову спрямованість. В історії такими країнами були Росія XVII - XVII і Франція до революції 1789 року.
Конституційна монархія являє собою таку форму правління, при якій влада монарха значно обмежена представницьким органом. Звичайно це обмеження визначається конституцією, затверджуваної парламентом. Монарх же не в праві змінити конституцію.
Як форма правління, конституційна монархія виникає в період становлення буржуазного суспільства. Формально вона не втратила свого значення в ряді країн Європи й Азії і дотепер (Англія, Данія, Іспанія, Норвегія, Швеція й ін. ). Конституційна монархія буває парламентарною і дуалістичною.
Парламентська монархія характеризується наступними основними ознаками:
•    уряд формується з представників визначенної партії (або партій) отримавших більшість голосів на виборах у парламент;
•    лідер партії, що володіє найбільшим числом депу¬татських місць, стає главою держави;
•    у законодавчій, виконавчій і судовій сферах влада монарха фактично відсутня, вона є символічною;
•    законодавчі акти приймаються парламентом і формально підписуються монархом;
•    уряд відповідно до конституції несе відповідальність не перед монархом, а перед парламентом.
Прикладами такої монархії можна вважати - Великобританію, Бельгію, Данію й ін.
При дуалістичній монархії державна влада носить двоїстий характер. Юридичне і фактично влада розділена між урядом, формованим монархом, і парламентом.
Уряд у дуалістичних монархіях формується незалежно від партійного складу в парламенті і не відповідально перед ним. Монарх при цьому виражає переважно інтереси феодалів, а парламент представляє буржуазію й інші шари населення. Подібна форма правління існувала в кайзерівській Німеччині (1871-1918), зараз у Марокко.
У деяких державах монарх очолює не тільки світське, але і релігійне керування країною. Такі монархи звуться теократичними (Саудівська Аравія, Ватикан - феномен, релігійний лідер є главою держави - «Держава в державі»).
Така коротка характеристика основних різновидів монархічної форми державного правління.


 
загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить